.
.
.

اوباما: مأموریت نظامی آمریکا در افغانستان تا آخر سال 2014 پایان خواهد یافت

حل مسئله هسته ای ایران از راه دیپلماسی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

باراک اوباما، رييس جمهور امريكا در سخنرانی سالیانه خود در کنگره آمریکا عصر سه شنبه 28 ژانویه 2014 تاکید کرد که ماموریت نظامی امریکا و ناتو در افغانستان تا پایان سال 2014 میلادی خاتمه خواهد یافت.

اوباما گفت: "در پایان سال جاری میلادی، جنگ دراز مدت امریکا و ناتو در افغانستان بالاخره به پایان خواهد رسید."

او که در کنگره‌ امریکا سخنرانی می کرد، از تروریزم به عنوان یک خطر جدی یاد کرد و افزود، تا زمانی که نیاز جدی نباشد، جان سربازانش را با خطر رو به رو نخواهد کرد.

اوباما گفت: "درصورت توافق برسر امضای توافقنامه امنيتی ميان كابل و واشنگتن، شمار اندكی از نيروهای امريكايی با همكاران ناتو پس از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند."

بر اساس گزارش تلویزیون "یک" افغانستان، رییس جمهور امریکا تاکید کرد که نقش این نیروها، آموزش نيروهای امنيتی افغانستان و انجام عمليات‌ها بر ضد طالبان، القاعده و ديگر گروه‌های افراطی خواهد بود.

اوباما گفت: "زمانی که به ریاست جمهوری رسیدم، بیش از 160 هزار نظامی امریکایی مصروف جنگ در عراق و افغانستان بودند، اما اکنون حاضر تمام نیروهای امریکایی عراق را ترک کرده و 60 هزار نظامی هم از افغانستان بیرون شده اند."

اوباما در سخنرانی اش درمورد بسته شدن زندان گوانتانامو گفت، با ختم جنگ در افغانستان زندان گوانتانامو نیز بسته خواهد شد.

اوباما در شرایطی موضوع توافقنامه امنیتی را در سخنرانی سالانه خود مطرح کرد که اخیراً تنش میان مقام های کابل و واشنگتن در مورد مفاد این سند به شدت تیره شده است.

اوباما در این سخنرانی در مورد ایران تاکید کرد هرگونه افزایش تحریم علیه این کشور را وتو خواهد کرد. وی از نمایندگان کنگره خواست به دیپلماسی موجود در تعامل با ایران فرصت دهند تا بدون استفاده از قدرت نظامی خطر بزرگی که امنیت آمریکا و جهان را تهدید می کند، از سر راه برداشته شود.