.
.
.

حامد کرزی دستور رهایی 37 زندانی بگرام را صادر کرد

مخالفت نیروهای آمریکایی با آزادی این زندانیان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان دستور رهایی 37 زندانی از 88 زندانیانی را که سربازان امریکایی آنان را خطرناک گفته اند، صادرکرد.

نیروهای امریکایی روز دوشنبه 27 ژانویه 2014 با انتشار خبرنامه ای گفته اند، این 37 زندانی از جمله 88 زندانی زندان بگرام اند که حکومت افغانستان و ایالات متحد امریکا روی رهایی آنان برای هفته‌ها کشکمش و چانه زنی داشتند.

نیروهای امریکایی مدعی اند که 40 در صد این زندانیان رها شده در حملات مستقیم با نیروهای خارجی و افغان سهم داشته اند.

این نیروها افزوده اند که 17 زندانی از جمله 37 زندانی رها شده در ساخت بم‌ها و کشتن ۱۱ سرباز و پلیس افغان نقش داشته اند.

چگونگی رهایی این زندانیان خطرناک که ایالات متحد آنان را تهدید جدی به امنیت افغانستان و امریکا عنوان کرده اند درماه‌های اخیربه تیره‌گی روابط کابل - واشنگتن انجامیده است که سربازان آمریکایی همواره رهایی این زندانیان را از زندان بگرام محکوم کرده اند.

این گفته ها درشرایطی صورت گرفته است که حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز شنبه هفته جاری در نشستی خبری درکابل گفته بود:"زندان بگرام فابریکه (کارخانه) طالب سازی است."

کرزی گفته است، خیلی وقت‌ها پیش از امریکایی‌ها خواسته شده بود تا دروازۀ این زندان را بسته کند، اما امریکاییان به این گفته ها، توجه نکردند.

مقام‌های امریکایی گفته اند که رهایی این زندانیان بدون بررسی نهادهای عدلی و قضایی افغانستان می‌تواند امنیت ومصؤنیت مردم افغانستان و امریکا را با تهدید روبرو سازد و نیز این کار صلاحیت‌های نهادهای عدلی و قضایی افغانستان را زیر پرسش خواهد برد.

بگرام، از بزرگترین زندان‌های امریکا در جریان ده سال گذشته در افغانستان به شمار میرود.

هرچند دولت افغانستان پس از مدت‌ها پافشاری توانست مسئولیت نگهداری زندانیان در این زندان را از امریکا بگیرد. براساس گزارش ها، با وجود جنجال‌های گسترده، از یک سال به این سو دولت افغانستان کنترل این زندان را به عهده دارد.