.
.
.

افغانستان هسته گفتگوی راهبردی آمریکا و پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ایالات متحده امریکا و پاکستان پس از سه سال، قرار است فردا دوشنبه 27 ژانویه 2014 گفتگوی استراتژیک خود را بمنظور بوجود آوردن ثبات در افغانستان بار دیگر آغاز ‌کنند.

براساس گزارش روزنامه هشت صبح افغانستان، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا ماه اگست سال گذشته در دیدار از اسلام‌آباد، آغاز دوباره گفتگوها را اعلام کرد. جان کری قرار است فردا دوشنبه با سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان در واشنگتن ملاقات کند.

ایالات متحده امریکا و پاکستان نخستین بار "گفتگوی استراتژیک" خود را در سال ۲۰۱۰، میان تنش‌های دیپلوماتیک آغاز کردند؛ اما این گفتگوها به دلیل افزایش تنش متوقف شد.

یک مقام امریکایی گفته که گفتگوها احتمالا شامل هر دو بخش همکاری‌های امنیتی و اقتصادی خواهد بود و همچنان طرحی را برای آینده روابط شکل خواهد داد.

این مقام امریکایی به شرط فاش نشدن نامش به خبرگزاری فرانسه گفته است:"نشیب و فرازهایی در روابط وجود داشته است. هر دو کشور تلاش زیادی به خرج داده‌اند تا با پشتکار این روابط را در یک و نیم سال گذشته استحکام ببخشند."

یک مقام دیگر امریکایی در این مورد گفته است:"من فکر می‌کنم که تحلیل ما و پاکستان تقریبا مشابه است که خروج ناگهانی ناتو و امریکا ممکن است باعث بی‌ثباتی در افغانستان، تشویق طالبان و دیگر گروه‌های شورشی و همچنان از دست رفتن روحیه عناصر مهمی از مردم شود."

امریکا که پس از حملات یازده سپتامبر 2001 روابط دشواری با پاکستان داشته است، از اسلام‌آباد می خواهد تا واشنگتن را در خروج نیروهایش از افغانستان یاری کند. این در حالی است که حکومت بارک اوباما، به خاطر امتناع حامد کرزی از امضای موافقت‌نامه امنیتی، درمانده است. موافقت‌نامه امنیتی چگونگی حضور شماری از سربازان امریکایی را پس از سال 2014 در افغانستان تعیین می‌کند.