.
.
.

افغانستان تفاهمنامۀ عضویت سازمان بازرگانی جهانی را با آمریکا امضا کرد

برغم عدم امضای توافقنامه امنیتی توسط این کشور با ایالات متحده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مزمل شینواری معین وزارت تجارت و صنایع افغانستان روز یکشنبه 19 ژانویه 2014 تفاهمنامۀ عضویت سازمان بازرگانی جهانی را با "مارا ام بو" معاون نمایندۀ بازرگانی ایالات متحده آمریکا در امور آسیا امضا کرد.

شینواری روز یکشنبه در کابل به خبرنگاران گفت، با عضويت كامل افغانستان در سازمان بازرگانی جهانی، سرمايه گذاری‎ها در افغانستان نیز بیشتر خواهد شد.

در همین حال، نمایندۀ امور بازرگانی ایالات متحده امریکا در امور آسیا اين دست آورد را فرصت مناسب بازرگانی برای افغانستان عنوان کرد.

خانم "مارا ام بو" افزوده است:" هدف ما اين است تا زمینه‎ها را برای مردم افغانستان در راستای بازرگانی فراهم سازیم تا آنان، نه تنها در سطح منطقه، بلکه در سطح جهان به روابط بازرگانی دسترسی داشته باشند. به ویژه برای بانوان زمینه‎ها را فراهم میسازیم تا به بازارهای جهانی دسترسی داشته باشند و این یک فرصت خوب برای مردم افغانستان است."

گفته می شود که در صورت تصويب طرح های قوانين مربوط به "سازمان بازرگانی جهانی" از سوی شورای ملی این كشور، افغانستان تا چند ماه آينده، عضویت كامل سازمان بازرگانی جهانی را به دست خواهد آورد.

بر اساس گفته های مقام های وزارت تجارت و صنایع افغانستان، تا كنون تفاهمنامه های عضويت افغانستان در سازمان بازرگانی، با هشت كشور جهان نهايی شده است.

مقام های این وزارت می افزایند، با کامل شدن عضويت افغانستان در سازمان بازرگانی جهانی، مشكلات ترانزيتی موجود میان افغانستان و پاكستان نيز دور خواهد شد.

برای فعلاً يكصد و شصت كشور جهان، عضويت سازمان بازرگاني جهاني را دارند. افغانستان پيش از ازبكستان، تركمنستان و ايران عضويت اين سازمان را به دست خواهد آورد.

پيش از اين، افغانستان تفاهمنامه های عضويت اين سازمان را با كشورهای كانادا، جاپان (ژاپن)، ناروی (نروژ) و تايلند امضا كرده است.

قرار است تا دو هفته دیگر، تفاهمنامه های عضويت افغانستان در سازمان بازرگانی جهانی با كشورهای ترکیه، اتحادیه‎ اروپا و تایوان، نیز امضا شود.