.
.
.

حامد کرزی حمله مرگبار انتحاری کابل را شدیدا محکوم کرد

در بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه 18 ژانویه 2014 با انتشار خبرنامه ای حمله مرگبار انتحاری جمعه شب به یک رستوران لبنانی در کابل را به شدت محکوم کرد.

براساس این خبرنامه حامد کرزی رییس جمهور افغانستان گفته است:"مبارزه با هراس افگنی هنگامی به موفقیت می انجامد که میان قربانی و هراس افگن تفاوت قایل شده، با عوامل هراس افگنی پیکار شود. در این راستا، اگر نیروهای "ناتو" و در راس آن ایالات متحده امریکا می خواهند با مردم افغانستان متحد و همکار باشند، باید هراس افگنی را هدف قرار دهند."

درهمین حال، سازمان ملل متحد و صندوق بین المللی پول روز شنبه با انتشار خبرنامه ای، نیز این حمله‌ را به شدت محکوم کرده اند.

دفتر سازمان ملل متحد (یوناما) درافغانستان، کشته شدن شماری از کارمندانش را تایید کرده؛ اما در این مورد جزییات بیشتری ارایه نکرده است. اما پلیس کابل گفته است در حمله شب گذشته 13 شهروند خارجی کشته شده اند که از این میان چهار فرد آن مربوط به کارمندان سازمان ملل متحد می باشند.

مقام های امنیتی کابل اعلام کرده اند که بر بنیاد آخرین آمارها، براثر این حمله، 21 تن کشته و پنج نفر دیگر زخمی شده اند.

درهمین حال، وزير خارجه کانادا گفته است که در اين حمله، دو شهروند غیرنظامی این کشور نیز کشته شده اند.

ازسوی هم مقام های بریتانیا کشته شدن یک شهروند این کشور را در حمله مرگبار انتحاری کابل تایید کرده اند.

دراین رابطه، صندوق بین المللی پول با انتشار خبرنامه ای نوشته است که وابل عبدالله مسئول این اداره در افغانستان نیز شامل قربانیان این رویداد است.

براساس گزارش ها، "کمال حمادی" مالک این رستورانت همراه پنج زن نیز شامل کشته شدگان این رویداد می باشند. اما در این گزارش از هویت این خانم ها چیزی نوشته نشده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان ضمن به عهده گرفتن این حمله گفته است که آنها خارجی ها بویژه شهروندان آلمانی مستقر در این رستوران را آماج قرار داده اند.