.
.
.

آمریکا: طالبان باید از خشونت دست بردارند و به گفتگوهای صلح حاضر شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاخ سفید آمریکا روز یکشنبه 19 ژانویه 2014 از گروه طالبان خواست تا دست از خشونت بردارند و به میز گفتگوهای صلح، حاضر شوند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز یکشنبه در نشست خبری گفت، برای پایان دادن به خشونت ها در افغانستان، گفتگوهای صلح یگانه راهکار است.

او افزوده است:"ما از طالبان می خواهیم تا سلاح خود را بر زمین گذاشته و به برنامه‎ی صلح پیوسته وگفتگوها را آغاز کنند، این کار یگانه راهکار برای پایان دادن خشونت در افغانستان به شمار می رود."

اما شماری زیادی از اعضای شورای ملی افغانستان در این زمینه گفته اند که هیچ روزنه‎ی برای اجرای گفتگو های صلح در افغانستان وجود ندارد.

آنها کارکرد آمریکا را بمنظور نابودی هراس افگنی در افغانستان مورد انتقاد قرار داده و گفته اند که با وجود تعهدات امریکا برای از بین بردن تروریزم در نشست های جهانی، تلاش های این کشور برای آن ناکام بوده است.

براساس گزارش تلویزیون "یک" افغانستان، مقام های امریکایی در ارتباط به حملات طالبان به یک رستوران لبنانی در وزیرمحمد اکبر خان شهر کابل تاکید کرده اند که هیچ توجیهی برای کشتارغیرنظامیان وجود ندارد.

درحمله جمعه شب طالبان به یک رستوران در کابل 21 نفر کشته شدند که چهار کارمند سازمان ملل متحد نیز شامل قربانیان این رویداد بودند.

اما بان کی مون سرمنشی سازمان ملل متحد دراین زمینه گفته است:" در این رویداد که چهار کارمند سازمان ملل متحد نیز کشته شده است، برای ما پذیرفتنی نیست، ما آن را به شدت نکوهش می کنیم، زیرا این کارنقض صریح قوانین بین المللی دانسته می شود، باید عاملان آن به دادگاه کشانیده شوند، سازمان ملل متحد همواره برای تامین صلح و توسعه در افغانستان متعهد میباشد، بر موجویدت افغانستان پیشرفته تاکید دارد و سازمان ملل متحد بر اجرای ماموریت خود در افغانستان نیز ادامه می دهد."