فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • 16 کشته در حمله انتحاری به رستورانی لبنانی در کابل

  بیشتر قربانیان خارجی هستند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  پلیس افغانستان اعلام کرد دستکم 16 نفر که اکثر آن‌ها خارجی هستند، شامگاه جمعه 17 ژانویه، در حمله انتحاری به رستورانی لبنانی در کابل پایتخت افغانستان، کشته شدند.

  گروه طالبان بلافاصله مسئولیت‌ انفجار انتحاری را که در منطقه وزیر اکبر خان کابل روی داد، بر عهده گرفت. در این منطقه، بسیاری از سفارتخانه‌های کشورهای خارجی و رستوران‌هایی که خارجی‌ها در آن تردد می‌کنند، قرار دارند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، صندوق بین المللی پول اعلام کرد که نماینده‌اش در افغانستان، در میان قربانیان است.

  سازمان ملل هم اعلام کرد سه تن از کارمندانش در این حمله انتحاری، کشته شدند.

  فرحان حق سخنگوی سازمان ملل گفت: «این حملات به غیر نظامیان، غیر قابل قبول و نقض فاحش قانون انسانی بین المللی است. این گونه حملات باید فورا متوقف شود.»

  ژنرال ایو سالانجی معاون وزیر کشور افغانستان هم گفت 16 نفر که اکثرا خارجی هستند، در این حمله کشته شدند اما هنوز تابعیت آن‌ها مشخص نشده است.

  سخنگوی طالبان اعلام کرد که قربانیان آلمانی هستند. اما در برلین، وزارت امور خارجه آلمان می‌گوید که هنوز نمی‌تواند با اطمینان از کشته شدن شهروندانش، سخن بگوید.

  انفجار انتحاری هنگام شام روی داد. منطقه شاهد انفجار تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و بسیاری از افغان‌های ثروتمند، در آن ساکن هستند. پس از انفجار، صدای شلیک گلوله در منطقه شنیده شد.

  یک منبع امنیتی در این باره گفت: «ابتدا انفجار انتحاری در مقابل رستوران که بسیاری خارجی‌ها در آن تردد دارند، روی داد سپس یک یا دو تن از شورشیان وارد رستوران شدند.»  وابل عبد الله که تابعیت لبنانی دارد، مدیر دفتر صندوق بین المللی پول در افغانستان از سال 2008 میلادی است. او در این انفجار کشته شد.

  کریستین لاگارد مدیر اجرایی صندوق بین المللی پول در بیانیه‌ای اعلام کرد: «خبرهای تاسف باری می‌رسد و ما همه در شوک هستیم.»

  صدیق صدیقی سخنگوی وزارت کشور افعانسان گفت: «سه انتحاری به رستوران نزدیک شدند. یکی از آن‌ها جلیقه انفجاری خود را منفجر کرد و نیروهای امنیتی دو تن دیگر را کشتند.»

  صدای شلیک آتش تا 20 دقیقه پس از انفجار به گوش می‌رسید و تمام راه‌های اصلی منتهی به منطقه، توسط نیروهای پلیس بسته شد.

  منابع امنیتی می‌گونید که پس از انفجار انتحاری اول، دو فرد مسلح وارد رستوران شدند و اقدام به تیراندازی به سمت کسانی کردند که در حال غذا خوردن بودند.

  شمار زخمی‌ها هنوز مشخص نیست. به گفته منابع امنیتی، زخمی‌های خارجی به یک پایگاه نظامی بین المللی در شرق کابل منتقل شدند.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران