فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جو بایدن بر خروج کامل سربازان آمریکایی از افغانستان تاکید کرد

  بر اساس برنامه از پیش تعیین شده و عدم امضای توافقنامه امنیتی بین دو کشور

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جو بایدن معاون باراک اوباما رییس ‌جمهور ایالات متحده امریکا از خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان تا پایان سال 2014 میلادی تاکید کرده است.

  مقامات نظامی امریکایی به روزنامه وال استریت ژورنال گفته اند که تلاش های آقای بایدن در حالتی که پیمان امنیتی کابل - واشنگتن به بن بست به سر می برد، خریدار بیشتری را در کاخ سفید دریافته است.

  جو بایدن در نشست ویژه کاخ سفید روی ماموریت افغانستان پرسش هایی روی نگهداشتن حدود دو هزار سرباز امریکایی را پس از سال 2014 در افغانستان مطرح کرده است، اما فعالان نظامی وسیاسی افغان دراین زمینه گفته اند که این تعداد سربازان تنها می توانند امنیت نهادهای دیپلماتیک آمریکایی را درافغانستان تأمین کنند.

  ازسوی دیگر، یک مقام وزارت خارجه ایالات متحده امریکا می گوید که امضا نکردن پیمان امنیتی توسط رییس جمهور کرزی گزینه صفر را به واقعیت مبدل می سازد.

  درهمین حال، یک مقام نظامی آمریکایی از گرفتن نامش خودداری کرده به روزنامه وال استریت ژورنال گفته است، که واشنگتن به "گزینه صفر نزدیک تر می شود".

  این درحالیست که ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز چهارشنبه هفته گذشته گفته بود که حکومت افغانستان به فشارهای امریکا برای امضای پیمان امنیتی تن نخواهد داد.

  فیضی گفته بود:"تعیین کردن مهلت های واشنگتن برای امضای این توافقنامه، بارها تکرار شده؛ اما دیده شده که هیچ کاری در مورد افغانستان انجام داده نتوانسته است."

  که این گفته های سخنگوی حامد کرزی خشم مقام های سفارت آمریکا را درافغانستان برانگیخت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران