.
.
.

سخنگوی کرزی: به فشارهای واشنگتن درباره امضای توافقنامه امنیتی تن نخواهیم داد

در پی جنجال امضای قرارداد امنیتی بین دو کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


سخنگوی حامد کرزی رییس جمهور افغانستان روز چهارشنبه 15 ژانویه 2014 اعلام کرد که حکومت افغانستان به فشارهای امریکا برای امضای توافقنامه امنیتی تن نخواهد داد.

ایمل فیضی سخنگوی حامد کرزی گفت: "تعیین کردن مهلت های واشنگتن برای امضای این توافقنامه، بارها تکرار شده؛ اما دیده شده که هیچ کاری در مورد افغانستان انجام داده نتوانسته است."

براساس گزارش تلویزیون "یک" افغانستان، فیضی تاکید کرد، اگر پیش‌شرط های رییس جمهور کرزی پذیرفته نشود، ممکن است توافقنامۀ امنیتی توسط رییس جمهور آینده‌ افغانستان امضا شود.

درست دوهفته‌ی دیگر تا 28 ژانویه به آخرین مهلت واشنگتن برای امضای توافقنامه مانده است. اما حکومت افغانستان این بار نیز با الفاظ تند در برابر ضربه الاجل آمریکا موضع گیری کرده است.

فیضی دراین زمینه گفت: "در گذشته نیز امریکا ضرب‌الاجل هایی را در مورد افغانستان تعیین کرده بود؛ اما با پایان آنها، واشنگتن هیچ کاری انجام نداد و حتی گزینه‌ صفری که از آن سخن می گفتند، عملی نشد."

به باور او، هنوز هم موضوع بیرون شدن کامل نیروهای خارجی یا گزینه‌ "صفر" به عنوان یک وسیله‌ فشار بر دولت افغانستان استفاده می شود.

سخنگوی رییس جمهور کرزی به واشنگتن اطمینان می دهد:" اگر شرط های جدید کابل پذیرفته شود توافقنامه امنیتی امضا می شود اگر شرط‌ های کابل پذیرفته نشود، امکان آن وجود دارد که این سند با رییس جمهور آینده افغانستان امضا شود."

فیضی تاکید کرد که چگونگی امضای توافقنامه امنیتی به فعالیت و کارکردهای عملی امریکا در مورد پیش‌شرط های رییس جمهور کرزی وابسته است.

امضای توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن از جنجالی ترین موضوعات در چند سال گذشته در افغانستان دانسته شده است.

قرار بود رییس جمهور کرزی پس از فیصله‌ لوی جرگه‌ مشورتی این توافقنامه را امضا کند؛ اما او پیش‌شرط های تازۀ را در این زمینه مطرح کرده است.

پایان عملیات‌های شبانه نظامیان امریکایی در خانه های مسکونی، آغاز عملی مذاکرات صلح با طالبان و احترام به حاکمیت ملی افغانستان از موضوعات مهم مطرح شده از سوی آقای کرزی دانسته شده است.