.
.
.

بارک اوباما انتقادات رابرت گیتس درمورد افغانستان را رد کرد

پس از انتشار کتاب خاطرات وزیر دفاع اسبق آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هرچند رابرت گیتس وزیردفاع پیشین ایالات متحد امريكا، در کتاب خاطرات اش بارک اوباما رییس جمهور آمریکا را در مورد جنگ افغانستان متهم به تردید برای پیروزی کرده است، اما بارک اوباما روز سه شنبه 14 ژانویه 2014 از راهبرد کاخ سفید در افغانستان دفاع کرده و تاکید کرد که پایان دخالت نظامی آمریکا در افغانستان در پایان سال جاری میلادی تصمیم درستی است.

گیتس در یادداشت‎های زمان مأموریتش در پنتاگون از نا باوری اوباما نسبت به پیروزی جنگ واشنگتن در افغانستان سخن گفته است، اما اوباما راهبرد افزایش شمار نیروها در ماه دسمبر سال 2009 و نیز تعیین جدول زمانی برای پایان این جنگ تا پایان 2014 را یک راهبرد درست گفته است.

بر اساس گزارش طلوع نیوز افغانستان، اوباما گفته است: "وزیر دفاع گیتس یک مأموریت عالی را برای ما به حیث وزیر دفاع انجام داد. همانگونه که وی یاد آور شده است من و او و ديگر اعضای تیم امنیت ملی یک راهبرد را برای افغانستان طرح کردیم، ازدیدگاه من این راهبرد درست بوده است، ما این راهبرد را ادامه خواهیم داد. من فکر می کنم آن چه كه مهم است این است که ما نُخست یک سیاست دُشوار را در دست گرفتیم و این سیاست همیشه دُشوار بوده است."

اوباما پذیرفته است که تاکنون مأموریت آمریکا و هم پیمانش در افغانستان پایان نیافته است.

با آنکه گیتس در کتاب اش از سیاست آمریکا و عملکرد اوباما درقبال جنگ افغانستان انتقاد کرده است اما بارک اوباما گیتس را یکی از برجسته ترین روسای پیشین پنتاگون توصیف کرده است.

گیتس در کتاب خاطراتش که اخیرا منتشر شد از عدم اطمینان اوباما به پیروزی راهبرد نظامی واشنگتن در افغانستان و نیز بی‌اعتمادی بر جنرال پتریوس، فرمانده پیشین نیروهای امریکایی در افغانستان و رییس جمهور کرزی پرده برداشته است.

شورای امنیت ملی امریکا نیز در حمایت از راهبرد جنگی اوباما بر پایان جنگ افغانستان در سال 2014 و برنامه‌های روشن واشنگتن در این باره گفته است.

امریکا، هم اکنون در حدود 47 هزار سرباز در افغانستان دارد و قرار است این نیروها تا پایان سال 2014 میلادی پس از واگذاری مسؤلیت های امنیتی به نیروهای افغان، این کشور را ترک کنند. اما شمار کمی از سربازان خارجی بعد ازسال 2014 بمنظور آموزش ارتش افغان در این کشور باقی خواهند ماند.