.
.
.

جان مک کین: کتاب گیتس بر سیاست خارجی آمریکا تأثیر منفی خواهد گذاشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان مک کین، سناتور ارشد امریکایی نگاشته های کتاب خاطرات رابرت گیتس وزیر پیشین دفاع آمریکا را در پیوند به بی باوری بارک اوباما به راهبرد نظامی اش در افغانستان، بسیار نا امید کننده خوانده است.

این سناتور امریکایی گفته است که کتاب آقای گیتس او را غمگین ساخته است.

براساس گزارش تلویزیون "یک" افغانستان، آقای مک کین تأکید کرده است که این کتاب، به سیاست خارجی امریکا تأثیر منفی خواهد داشت.

گیتس در این کتابش از بی باوری های بارک اوباما به راهبرد نظامی اش در افغانستان و کارنامه های پیشتر امریکا در برابر افغانستان نگاشته است.

این پرده برداری از سیاست های امریکا، واکنش‌های گسترده شماری از اعضای کانگرس آمریکا را در پی داشته است.

مک کین گفت: "اگر آقای گیتس از من درباره‌ی نشر این کتاب مشوره می خواست یا من به جای او می بودم من انتظار می کشیدم تا زمانی که جنگ افغانستان به پایان می رسید باز من آن را نشر می کردم و یا من آن را نشر نمی کردم."

در همین حال، رابرت گیتس در واکنش به اظهارات اعضای کانگرس گفت که "نگاشته های کتابم بسیار واضح است."

گیتس گفت: "من به گونۀ بسیار روشن در کتاب خود نوشته ام که با تمام تصمیم رییس جمهور اوباما که در سال 2009 و پس از آن درباره‌ی افغانستان گرفته است موافق بوده ام؛ اما پریشانی من در بارۀ یک تصمیم باراک اوباما بود که در میان سال های 2010 و 2011 گرفت که بارک اوباما شک پیدا کرد که آیا کارهای او در افغانستان نتیجه می دهد یا نه."

در این کتاب، جورج بوش رییس جمهور پیشین امریکا عامل اصلی نبرد طولانی در افغانستان و عراق دانسته شده است.

این مقام پیشین امریکایی در بخشی دیگر از این کتاب، از نفوذ و دخالت مشاوران غیرنظامی کاخ سفید، در کارهای وزارت دفاع انتقاد می‌ کند.

در بخش دیگر این کتاب، تصمیم بارک اوباما را در حمله‌ بر پاکستان و آماج قرار دادن اسامه بن لادن ستایش کرده و آن را تنها عملکرد شجاعانۀ بارک اوباما، در این مدت دانسته است.