فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نجفی: آمریکا در انتخابات گذشته افغانستان بصورت گسترده مداخله کرده بود

  در واکنش به انتشارخاطرات وزیر دفاع سابق آمریکا

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  داوود علی نجفی وزیر ترانسپورت و هوانوردی و رییس پیشین دبیرخانۀ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان روز شنبه 11 ژانویه 2014 در حضور خبرنگاران اعلام کرد، که امریکا در انتخابات سال 1389 ریاست جمهوری افغانستان به صورت گسترده مداخله کرده بود.

  براساس گزارش خبرگزاری بخدی افغانستان، آقای نجفی که در حال حاضر وزیر ترانسپورت و هوانوردی افغانستان است می گوید که ریچارد هولبروک نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان و پیتر گالبریت معاون امریکایی نماینده سازمان ملل در امور افغانستان تلاش داشتند که مانع پیروزی رییس جمهوری کرزی در انتخابات شوند.

  نجفی این اظهارات را در واکنش به کتاب خاطرات رابرت گیتس وزیر پیشین دفاع امریکا مطرح کرده است.

  گیتس درکتاب خاطرات اش گفته است که ریچارد هالبروک نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان به امید کشاندن انتخابات به مرحله دوم و کنار زدن حامد کرزی از رقیبان او در انتخابات حمایت می‌کرد.

  رابرت گیتس این تلاش را "توطئه خام و ناکام" توصیف کرده ‌است.

  این درحالیست که حامد کرزی نیز درگذشته همواره گفته بود که امریکا تلاش کرده او را از قدرت کنار بزند اما کاخ سفید این صحبت های کرزی را رد کرده است.


  تهدید به مرگ


  داوود علی نجفی می گوید که در انتخابات سال 1389 حتی از سوی نمایندگان امریکا تهدید شده است.

  نجفی روز شنبه به حضور خبرنگاران گفت:" پیتر گالبریث به من زنگ زد و گفت که من شنیده‎ام که شما فردا نتایج مقدماتی انتخابات را اعلام می‎کنید. گفتم بله٬ او گفت که نکن و من با این درخواست گالبریت مخالفت کردم. پس از اینکه به درخواست گالبریت مخالفت کردم او به من گفت که برای تو خوب نیست. اگر تو نتایج مقدماتی انتخابات را فردا اعلام کنی، گور خودت را می‌کَنی."

  در انتخابات ریاست جمهوری سال 1389 حدود یک میلیون رأی باطل اعلام شد تا انتخابات به دور دوم کشانده شود.

  پس از آن که داکترعبد الله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی به دور دوم انتخابات حاضر نشد بر اساس اعلان نتایج دور اول٬ حامد کرزی رییس جمهور افغانستان اعلام شد.

  ناظران اتحادیه اروپا که از روند انتخابات افغانستان نظارت می‌کردند اعلام نمودند که در مورد سلامت حدود یک میلیون و 500 هزار رأی ریخته شده به صندوق‌ها تردید وجود دارد٬ بیش از یک میلیون از این آرا، مربوط به حامد کرزی بود.

  داوود علی نجفی دراین زمینه میگوید، انتخابات آن دور به فشار و مداخلات امریکا به دور دوم کشانده شد.

  براساس گزارش ها، یک روز قبل از کشاندن انتخابات به دور دوم نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و پاکستان با عبدالله عبدالله در خانه اش ملاقات کرده بود.

  آقای عبدالله پس از این ملاقات از رفتن به دور دوم انتخابات انصراف داد.

  پیتر گالبریث به دنبال اختلاف نظر با کای آیده رییس یوناما و فرستاده ویژه وقت سازمان ملل در افغانستان بر سر بررسی ادعاهای تقلب در انتخابات، از سوی بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد برکنار شد.

  تبلیغات