فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جان بولتن: اگر پیمان امنیتی امضا نشود افغانستان بسوی بحران داخلی خواهد رفت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جان بولتن، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داد در صورتیکه پیمان امنیتی میان کابل و واشنگتن امضا نشود، افغانستان به لانه های هراس افگنان مبدل خواهد شد.

  جان بولتن روز چهارشنبه 8 دسامبر در گفتگو با تلویزیون فاکس نیوز گفت اگر پیمان امنیتی به امضا نرسد و امریکا سربازانش را از افغانستان بیرون کند، این کشور یک بار دیگر به سوی جنگ های داخلی خواهد رفت.

  سفیر پیشین امریکا در سازمان ملل، استراتیژی باراک اوباما در افغانستان را نیز به باد انتقاد گرفت.

  جان بولتن، بیان داشته است: "امریکا با بیرون کردن نیروهای امریکایی از افغانستان در استراتیژی اش پیروز نمی شود زیرا این چیزی است که او می خواهد. باید بگویم که اوباما به راهبرد جنگ در افغانستان باور ندارد."

  با آنکه مقام های آمریکایی بصورت پی درپی درباره نتایج امضا نشدن پیمان امنیتی هشدار داده اند اما حامد کرزی رییس جمهور افغانستان همواره به شرط هایش تاکید کرده و گفته است که این گفته ها یک نوع جنگ روانی برای افکارعمومی افغانستان است.

  این درحالیست که مقام های پاکستان نیز اخیراَ گفته اند امریکا در پیکار با هراس افگنی در افغانستان ناکام بوده و نتوانسته است این گروه را نابود سازد.

  سرتاج عزیز، مشاور نخست وزیر پاکستان گفته است: "امریکا در استراتیژی هایش در افغانستان ناکام بوده است. امریکا نتوانسته است صلح و ثبات را در منطقه تامین کند و هراس افگنی را در افغانستان نابود کند. امریکا در آوردن صلح در افغانستان ناکام بوده است. باید بگویم که امریکا یک جنگ نادرست را با یک شیوه‎ی نادرست آغاز کرده است ."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران