.
.
.

حامد کرزی: دخترک انتحاری را به خانواده اش برگردانید

زندگی دشوار کودکان در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پولیس مرزی افغانستان دختر ده‌ساله‌ای را روز دوشنبه 6-1-2014 بازداشت کرد، که قصد حمله انتحاری به کاروان نیروهای پولیس را داشت.

به گزارش روزنامه 8 صبح کابل، حامد کرزی، رییس‌ جمهور افغانستان، سوءاستفاده از کودکان و مجبور ساختن آنان برای انجام حملات انتحاری را به "شدیدترین الفاظ" محکوم کرد.

رییس‌ جمهور افغانستان به وزیر کشور دستور داد تا کودک خردسال، که در اعلامیه ریاست‌ جمهوری از او بنام "سپوژمی" نام برده شده، را بعد از حصول اطمینان و گرفتن ضمانت در حضور بزرگان ولایت هلمند به خانواده‌اش بازگرداند تا مانند سایر کودکان در محیط خانواده و تحت سایه والدین خویش به زندگی ادامه دهد.

روز دوشنبه وزارت کشور افغانستان اعلام کرد یک دختر خردسال که قصد انجام حمله انتحاری به کاروان نیروهای پولیس را داشت، در ولسوالی خان‌نشین ولایت هلمند توسط پولیس مرزی بازداشت شد.

وزارت کشور گفت که براساس بررسی‌های ابتدایی این کودک اعتراف کرده که او به تشویق برادرش برای انجام حمله انتحاری آماده شده بود. به گفته‌ی این وزارت، برادر این دختر ده ساله از فرماندهان طالبان است.

با این‌حال، دفتر ریاست‌ جمهوری افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای گفته است که حامد کرزی سوءاستفاده از کودکان برای انجام حملات انتحاری را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و این عمل را خلاف اصول دین اسلام توصیف کرده است.

براساس این اعلامیه، کرزی گفته است: "کودکان که آینده سازان کشورند باید مورد شفقت قرار گرفته و زمینه تعلیم و تربیت آنان فراهم گردد، نه این‌ که برای انجام حملات انتحاری وسیله قرار گرفته و به هلاکت کشانیده شوند".

همچنین رییس‌ جمهور افغانستان خطاب به طالبان گفته که استفاده کودکان و مجبور ساختن آنان برای انجام حملات انتحاری، عملی خلاف دین مقدس اسلام بوده و در تضاد با فرهنگ و غیرت افغانی است".

وی افزود: "اگر طالبان این اعمال را انجام نمی‌دهند، باید در مخالفت با آن صدای خود را بلند کرده و یکجا با مردم افغانستان، کشور را از بلای تروریزم و خشونت نجات دهند".

مخالفان مسلح در افغانستان از کودکان برای حمله‌های انتحاری و انفجار استفاده می‌کنند. یک سال قبل کرزی ده‌ها تن از کودکان که توسط امنیت ملی بازداشت شده بودند را رها کرد.

براساس همین گزارش، کودکان در افغانستان با مشکلات زیادی روبه ‌رو می‌باشند. هم‌اکنون 300 هزار کودک معتاد در افغانستان وجود دارد و از این کودکان در فروش مواد مخدر نیز استفاده می‌شود.

گزارش می افزاید، تعداد زیادی از کودکان نیز مشغول کارهای شاقه‌اند. 3 دهه جنگ سبب شد تا از کودکان افغان به‌عنوان سربازان جنگی نیز استفاده شود. دولت افغانستان با گذشت یک دهه بستر مناسبی در عرصه‌های آموزش، صحت و زندگی آرام برای کودکان فراهم نکرده است. به همین دلیل هزاران تن از کودکان افغانی برای تحصیل عازم مدرسه‌های پاکستان می‌گردند. این مدرسه‌ها به کانون اصلی سربازگیری و آموزش انتحاری هراس افکنان بدل شده است.

گزارش ادامه می دهد، دولت افغانستان با ایجاد مدرسه‌های دینی در تمام ولایات کشور می‌تواند از این کار جلوگیری نماید.

کودکان افغانستان نیازمند حمایت های قانونی هستند و دولت می‌تواند با حمایت‌های قانونی زمینه‌های سوءاستفاده از کودکان را در تمام عرصه‌ها از بین ببرد.

گزارش روزنامه افغانی می افزاید، هم‌اکنون آمارهای تکان‌دهنده از سوءاستفاده‌های جنسی و بچه‌بازی نیز به نشر می‌رسد. افغانستان باید بستری امنیتی برای رشد و پویایی کودکان باشد. اما اکنون کودکان در این کشور با روزهای تلخ و دشواری زندگی را می گذرانند.