.
.
.

مقام های آمریکا و نمایندگان پارلمان افغانستان به آزادی طالبان زندانی اعتراض کردند

اصرار کمیته بررسی پرونده زندانیان بر درستی این تصمیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام های آمریکایی و نمایندگان پارلمان افغانستان به آزادی اعضایی از گروه طالبان از زندان بگرام اعتراض کردند.

به گزارش روز پنجشنبه 02-01-2013 روزنامه ۸ صبح افغانستان، نمایندگان پارلمان این کشور گفته اند که شماری از این زندانیان در کشتار نیروهای امنیتی نقش ایفا کرده اند و نباید آزاد شوند.

نمایندگان پارلمان افغانستان گفته اند کمیته ای که دستور آزادی زندانیان طالبان را صادرکرده، صلاحیت قضایی ندارد و پیش از این که زندانیان توسط محاکم برائت حاصل کنند، توسط این کمیته از زندان آزاد شده اند.

همزمان، مقام های نظامی ایالات متحده امریکا گفته اند که آزادی ۸۸ تن از زندانیان خطرناک طالبان باید متوقف شود زیرا به باور این مقام ها، این تعداد از زندانیان در صورت آزادی، تهدیدهای جدی را متوجه امنیت افغانستان می کنند.

دیو لپن، یکی از سخنگویان نیروهای آمریکایی در کابل گفته است: "کمیته بررسی اوضاع زندانیان زندان بگرام فراتر از صلاحیت قانونی خود عمل کرده است و دستور آزادی افرادی را داده است که تهدید واقعی امنیتی به شمار می آیند و شواهد زیادی برای تحقیقات بیشتر در موردشان یا محاکمه آن ها وجود دارد."

دولت افغانستان کمیته ای را برای بررسی پرونده های زندانیان تشکیل داده است. این کمیته دولتی در ماه های اخیر ۶۵۰ تن از زندانیان را از زندان بگرام آزاد کرده است.

عبدالرووف ابراهیمی رییس ولسی جرگه در جلسه عمومی روز چهارشنبه ۱-۱-۲-۲۰۱۳ گفت: "آزادی ۸۸ تن از زندانیان طالبان حرف ساده ای نیست. ما به عنوان نمایندگان مردم از جزییات این موضوع اصلا اطلاع نداریم و از مطبوعات شنیدیم."

رییس ولسی جرگه کمیسیون عدلی و قضایی را موظف کرد تا این قضیه را بررسی کند و جزییات آن را در اختیار نمایندگان پارلمان قرار دهد.

در همین حال شماری از نمایندگان می گویند نیروهای امنیتی افغانستان با تلاش ها و از خودگذشتگی های زیادی فرماندهان خطرناک طالبان را بازداشت کرده اند. بنا براین آنان نباید بدون حکم دادگاه از زندان رها شوند.

فاطمه عزیز نماینده ولایت کندز گفت: "اردوی ملی، پولیس و نیروهای امنیت با قربانی های بسیار جدی این ها را بازداشت کرده بودند چطور می شود که این ها بدون محکمه آزاد شوند."

با این حال کمیته مسئول بررسی پرونده های این زندانیان می گوید اسناد و مدارکی که نشان دهد این زندانی ها در قتل و کشتار مردم دسته داشته باشند، وجود نداشت.

عبدالشکور دادرس یک عضو این کمیته می گوید: "در دوسیه ها، از این زندانیان به عنوان زندانیان خطرناک نام برده شده ولی این کمیته نمی داند که به چه دلایلی این زندانیان خطرناکند."