نخست وزیر پاکستان و رییس جمهور کرزی درمورد روند صلح درکابل گفتگو کردند

پس از ورود نواز شریف به کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نواز شریف نخست وزیر پاکستان به دعوت رسمی حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان امروز شنبه 30-11-2013 وارد کابل پایتخت افغانستان شد.

نوازشریف در نشست مشترک خبری با حامد کرزی درکابل از روند صلح به مدیریت افغان ها تاکید نموده وگفت، پاکستان برای برقرای صلح پایدار درافغانستان متعهد است و دراین زمینه تلاش های جدی خواهد کرد.

آقای نواز شریف افزود:" می خواهم به گونه ای واضح بگویم که پاکستان خواهان روابط خوب و دوستانه با افغانستان است، روابطی که در آن منافع ملی هر دو کشور و احترام به حاکمیت ملی مطرح باشند، موجودیت یک افغانستان با ثبات و متحد یکی از خواست های مهم پاکستان است، من به برادرم رئیس جمهور کرزی اطمینان می دهم که پاکستان در پروسه صلح افغانستان تمام سهولت های ممکن را به کار خواهد برد".

نخست وزیر پاکستان درادامه سخنانش از کشورهای منطقه و دخیل در مسایل افغانستان خواست که برای "معکوس کردن جریان ویرانگر جنگ" دست به دست هم بدهند.

او تاکید کرد، حالا زمان برداشتن گام های جدی برای تداوم گفتگوهای صلح و "پایان موفقانه جنگ" فرارسیده است.

درهمین حال، حامد کرزی رییس جمهور افغانستان دراین نشست خبری گفت، از زمانیکه نواز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان تعیین گردیده، روابط کابل واسلام آباد بهبود یافته است.

آقای کرزی افزود:" امروز ما در مورد تمام مسایل که میان دو کشور مطرح هستند به تفصیل صحبت کردیم و این مساله مطرح شد که پروسه صلح را چگونه پیش ببریم، اقدامات عملی در این خصوص چگونه انجام شوند، امریکا، افغانستان و پاکستان در این خصوص چگونه با هم همکاری کنند. هر دو جانب به وضاحت بیان کردند که تروریزم و افراطیت برای دو طرف تهدید است و برای از میان برداشتن پناهگاه های آنان که در این مناطق ایجاد شده اند نیز بحث صورت گرفت".

آقای کرزی درادامه سخنانش گفت:" امیدواریم تلاش ها برای نابودسازی پناهگاه های شورشیان و مبارزه مشترک علیه افراطیت و تروریسم نتیجه بدهد."

این اولین سفر نواز شریف نخست وزیر پاکستان در افغانستان است واین سفر درشرایطی صورت می گیرد که مقام های افغان همواره از عدم صداقت پاکستان درقبال وعده هایش انتقاد کرده وگفته اند که اسلام آباد همیشه درقبال تعهدات اش وفادار نبوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید