بانوی افغان، برنده جایزه یک میلیون دالری "اوپس" شد

پس از فعالیت های بهداشتی، فرهنگی و آموزشی وی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سکینه یعقوبی، رییس انستیتوت آموزشی "افغان" برنده‌ جایزه‌ یک میلیون دالری "اوپس" در سال 2013 شده است.

مرکز "برکلی" دانشگاه "جورج تاون" برای دین، صلح و امور جهانی در آمریکا این جایزه را به خاطر فعالیت‌های چندین ساله‌ خانم یعقوبی در بخش آموزش و پرورش و بهداشت به او داده است.

این جایزه از مرکز برکلی دانشگاه جورج تاون آمریکا به کسانی داده می شود که در راستای حل مشکلات جامعه خود بخصوص در زمینه مبارزه با فقر، بیسوادی، بیماری، بی عدالتی و گرسنگی فعالیت کرده باشند.

سکینه یعقوبی بانوی افغان بعد از حضور نیروهای اتحاد جماهیر شوروی سابق در افغانستان، به آمریکا رفته وتحصیلات خود را در رشته بهداشت عمومی از دانشگاه لمالیندا، به درجه فوق لیسانس فارغ شده است.

خانم یعقوبی، انستیتوت آموزش افغان را با 20 هزار دالر شخصی تأسیس کرده است و با داشتن جواز رسمی از وزارت های صحت، کار و امور اجتماعی، معارف و امور زنان در ولایت های کابل و هرات فعالیت دارد.

انستیتوت آموزشی افغان اکنون 52 مرکز آموزش ابتدایی، عالی، فرهنگ و هنر و فعالیت ها در زمینه تأمین معیشت دارد، که تربیت معلم و خدمات آموزشی و بهداشتی برای زنان و کودکان مهمترین فعالیت‌های این مراکزند که با بودجه‌ی 1.7 میلیون دالر با 480 کارمند فعالیت دارند.

خانم یعقوبی گفته است که این نهاد آموزشی تاکنون هیچ گونه همکاری مالی ازسوی دولت افغانستان دریافت نکرده و فعالیت این مرکز کاملاً رایگان می باشد.

خانم یعقوبی می افزاید، جایزه "اوپس" را در راستای کیفیت و گسترش فعالیت های انستیتوت آموزشی افغان به مصرف خواهد رساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید