معاون وزیر خارجه‌ ایران به افغانستان سفر کرد

در آستانه‌ برگزاری جرگه‌ بزرگ مشورتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در آستانه‌ برگزاری جرگه‌ بزرگ مشورتی، عباس عراقچی معاون وزارت امور خارجه‌ ایران به "کابل" سفر کرده است.

به گزارش تلویزیون 1 افغانستان به نقل از دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری این کشور ، آقای کرزی با معاون وزارت خارجه‌ ایران دیدار کرده است.

بر اساس این گزارش، با نزدیک شدن زمان برگزاری "جرگه‌ بزرگ مشورتی"، که انتظار می رود در آن در باره‌ توافقنامه‌ امنیتی افغانستان با امریکا تصمیم گیری شود، کشورهای همسایه نگران به نظر می رسند.

این نخستین سفر معاون وزارت امور خارجه‌ ایران پس از روی کار آمدن حکومت "حسن روحانی" است.

هر چند ظاهرا در خبرنامه‌ ریاست جمهوری هدف از این دیدار توسعه‌ روابط دوجانبه، گسترش همکاری های اقتصادی و حل مشکلات پناهجویان در ایران بیان شده است، اما شماری از آگاهان گفته اند که این سفر مستقیما به امضای توافق نامه‌ امنیتی بین افغانستان -آمریکا و برگزاری جرگه بزرگ مشورتی پیوند دارد.

"سید مسعود"، استاد دانشگاه گفته است که این مقام ایرانی با هدف بررسی روحیه‌ امضای موافقت نامه‌ امنیتی به کابل سفر کرده است.

به گفته‌ی این استاد دانشگاه، او به کابل سفر کرده تا احتمالا تلاش کند که رئیس جمهور کرزی را به نرم کردن برخی از ماده‌های متن موافقت نامه‌ی امنیتی قانع کند.

بود و باش پناهجویان افغانی در کشورهای ایران و پاکستان همیشه ابزار فشار این کشورها به افغانستان بوده است.

به باور آگاهان همواره این کشورها برای عملی شدن اهداف شان از این طریق به حکومت افغانستان فشار وارد کرده اند.

"حمید الله فاروقی"، استاد دیگر دانشگاه گفته است که امیدواریم رئیس جمهور کرزی و حکومت افغانستان اجازه‌ چنین کاری را به کشورهای همسایه و منطقه ندهند.

چندی پیش "نیویورک تایمز" گزارشی را منتشر کرد که در آن افشا گردید که مقام های ایرانی میلیون ها یورو را در داخل کیسه های پلاستیکی به کاخ ریاست جمهوری افغانستان کمک کرده اند.

رئیس جمهور کرزی نیز در یک نشست خبری این موضوع را تائید کرد.

مقام های امریکایی سفر مقام ایرانی را تلاش برای نفوذ در کاخ ریاست جمهوری افغانستان و آسیب رسانیدن به روابط کابل و واشنگتن اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید