گلبدین حکمتیار از کشتار غیرنظامیان در افغانستان معذرت خواست

در پی اعزام هیئت مذاکره کننده به کابل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان از وابستگان قربانیان حملات این گروه پوزش خواست.

یک هیأت سه نفری حزب اسلامی برای گفتگو با حامد کرزی و نامزدان احتمالی ریاست جمهوری افغانستان به کابل رفته است. حکمتیار گفت این حزب مخالف هرگونه عملیاتی است که به غیرنظامیان آسیب برساند.

غیرت بهیر، قاضی عبدالحی از اعضای رهبری شورای سیاسی حزب اسلامی و امین کریم اعضای این هیأت هستند.

امین کریم، عضو هیئت سه نفری حزب اسلامی می گوید، جنگ این حزب به گونه‌ ای مشخص با نیروهای خارجی است اما در شماری از موارد غیر نظامیان قربانی جنگ بر ضد نیروهای خارجی شده اند که حزب اسلامی گلبدین حکمتیار از بازمانده گان آنان، پوزش می خواهد.

این هیئت سه نفری در کابل با حامد کرزی رئیس جمهور و شماری از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری از جمله عبدالله عبدالله، اشرف غنی احمدزی، عبدالرب رسول سیاف، زلمی رسول و قیوم کرزی نیز دیدار کرده است.

این هیئت در مورد انتخابات آینده ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی افغانستان گفت با در نظر گرفتن شرایط کنونی انتخابات شفاف وعادلانه امکان پذیر نیست و به همین دلیل حزب اسلامی مخالف برگزاری انتخابات است.

آنها می افزایند: "هنوز هم در افغانستان جنگ به شدت جریان دارد و انتخابات در چنین اوضاعی معنای اصلی اش را از دست داده است."

این هیئت سه نفره ضمن اشاره به نامزدی قطب الدین هلال، یکی از اعضای برجسته پیشین رهبری حزب اسلامی، گفت: " نامزدی آقای هلال هیچ پیوندی با حزب اسلامی ندارد و تصمیم شخصی ایشان است".

این گفته ها در شرایطی مطرح می گردد که گروه های زیادی از حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار در نقاط مختلف افغانستان فعالیت گسترده داشته و با نیروهای امنیتی افغان و خارجی می جنگند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید