ائتلاف ملی افغانستان شرکت در لوی جرگه مشورتی را تحریم کرد

توسط سخنگوی این ائتلاف اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف ملی افغانستان شرکت در لوی جرگه مشورتی درمورد چگونگی امضا توافقنامه امنیتی میان کابل – واشنگتن را تحریم کرد.

سید آقا حسین فاضل سانچارکی، سخنگوی ائتلاف ملی افغانستان امروز دوشنبه 11-11-2013 در کابل به خبرنگاران گفت، لوی جرگه مشورتی غیرقانونی است و برگزاری آن نهادهای قانونی افغانستان را تضعیف می کند.

آقای سانچارکی افزود: "ائتلاف ملی افغانستان در لویه جرگه مشورتی شرکت نمی کند و مصوبات آن را نیز الزامی نمی داند".

او علاوه کرد، هزینه برگزاری لوی جرگه از بیت المال تأمین شده و اعضای شورای ملی افغانستان باید از نهادهای مسئول در این زمینه پاسخ بخواهند.

به گفته آقای سانچارکی، حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان می خواهد از آدرس لوی جرگه، برای نامزدهای مورد نظرش در انتخابات آینده ریاست جمهوری تبلیغ کند.

درهمین حال، وحید مژده سخنگوی جبهه "مخالفت با پایگاه های نظامی آمریکا" می گوید: "توافقتنامه امنیتی بین افغانستان و امریکا یک برنامه از قبل تعیین شده و یکی از اهداف آن، انجام مذاکرات غیر رسمی و سرپوشیده است."

آقای مژده افزود که محتوای واقعی این سند، مطابق خواسته های مردم افغانستان نیست؛ بلکه با امضای آن، حاکمیت و اراده ملی افغانستان تحت سئوال قرار می‌گیرد.

او گفت:" با توجه به محتوای این سند، می‌توان گفت که امریکا هیچ گونه تعهدی در قبال تامین امنیت، تجهیز و منابع مالی نیروهای امنیتی و رشد اقتصادی کشور ندارد".

این در حالیست که دیروز نیز شماری از علما و متنفذین قومی از سراسر افغانستان، در یک گردهمایی مخالفت خود را نسبت به امضای توافقنامه امنیتی میان کابل و واشنگتن ابراز کردند.

قرار است هفته آینده لوی جرگه مشورتی برای اخذ تصمیم نهایی درمورد امضای توافقنامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا در کابل برگزار گردد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید