لندن: مذاکرات صلح افغانستان از سرگرفته میشود

مقامات افغان برای گفتگو با رهبر طالبان به پاکستان میروند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ ریاست جمهوری افغانستان، بر اساس توافق اجلاس لندن، روز چهارشنبه 30 اکتبر اعلام کرد مقامات بلند پایه افغانی برای مذاکره با نفر دوم رهبری طالبان، ملا عبدالغنی برادر، به زودی به پاکستان سفر میکنند.

برادر از دوستان قدیمی ملا عمر، رهبر طالبان است که بسیاری در افغانستان او را فردی کلیدی در بازگشائی مذاکرات صلح میدانند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، هم اکنون میزبان حامد کرزای رئیس جمهور افغانستان و نواز شریف نخست وزیر پاکستان است، تا مذاکرات به بن بست کشیده شده صلح افغانستان را دوباره به جریان بیاندازند.

در بیانیه کاخ ریاست جمهوری افغانستان آمده است: "رهبران سه کشور در باره نقش پاکستان در روند صلح گفتگو کرده و به توافق رسیدند تا هیات بلند پایه صلح افغانستان در آینده نزدیک برای ملاقات با ملا برادر به پاکستان برود".

هیات بلند پایه صلح افغانستان در سال 2010 توسط حامد کرزای تشکیل شد تا مذاکرات صلح با طالبان را پیگیری کند. گروه طالبان در سال 2001 میلادی توسط نیروهای بین المللی از قدرت در افغانستان برکنار شد.

برادر یکی از رهبران گروه شورشی طالبان است که در سال 2010 در پاکستان دستگیر شد. پاکستان ماه گذشته او را آزاد کرد، اما برادر در این کشور باقی ماند و تحت نظر نیروهای امنیتی پاکستان قرار گرفت.

افغانستان مدتهاست که خواهان آزادی ملا برادر است. دستگیری او در پاکستان یکی از عوامل تنش بوده و این در حالی است که خروج نیروهای بین المللی به رهبری آمریکا در سال آینده میلادی نگرانی هایی را بوجود آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید