حامد کرزی برای شرکت در نشست سه جانبه به لندن رفت

جلسه کشورهای بریتانیا، پاکستان و افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی، رییس جمهوری افغانستان، بمنظور شرکت در چهارمین نشست سه جانبه لندن و نهمین اجلاس مجمع اقتصادی جهان اسلام، امروز دوشنبه 28-10-2013 در راس یک هیات بلند پایه، کابل را به مقصد لندن ترک کرد.

در خبرنامه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان آمده است که کرزی در این سفر پنج روزه علاوه بر شرکت در مجمع اقتصادی جهان اسلام و نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و بریتانیا، در دانشگاه اکسفورد نیز سخنرانی خواهد کرد.

براساس این خبرنامه، حامد کرزی را در این سفر، داکتر اسپنتا مشاور امنیت ملی، عمر زاخیلوال وزیر مالیه، یحیی معروفی، مشاور رییس جمهور و صلاح الدین ربانی، رییس شورای عالی صلح افغانستان، همراهی می کنند.

ایمل فیضی سخنگوی رییس جمهوری افغانستان میگوید:"این نشست به سلسله نشست‎های سه جانبه که قبلا از جانب حکومت بریتانیا و بخصوص به ابتکار صدراعظم بریتانیا میزبانی شده، برگزار می‌شود. مسایل مربوط به این نشست مثل گذشته در ارتباط با روابط دو جانبه میان افغانستان و پاکستان است. همکاری‌ها در مسائل مختلف به خصوص همکاری در موضوع مبارزه با تروریسم و افراطیت، تهدیدات مشترک امنیتی که هردو کشور با آن مواجه هستند، خواستن توضیح درمورد محل نگهداری ملا عبدالغنی برادر و گسترش روابط و همکاریها میان دو کشور از محورهای اصلی گفت‌وگوها در این نشست خواهد بود."

سومین نشست سه جانبه لندن، میان سران کشورهای افغانستان، پاکستان وبریتانیا سال گذشته درلندن برگزار شده بود و در آن نشست سران سه کشور با هم تعهد کرده بودند که بعد از شش ماه صلح سراسری درافغانستان برقرار شود.

مقام های افغان همواره از عدم صداقت پاکستان در قبال صلح انتقاد کرده و گفته اند که اسلام آباد از روند صلح در افغانستان حمایت نکرده بلکه در جستجوی منافع سیاسی خود می باشد.

براساس خبرنامه ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی در این سفر پنج روزه و بعد از نشست سه جانبه لندن، با دیوید کامرون نخست وزیر، فلیپ هاموند وزیر دفاع، جستین گرنینگ وزیر توسعه و همکاریهای بین الملل و سایر مقام های بلند پایه بریتانیا دیدار خواهد کرد.

اما شماری از فعالان سیاسی افغان میگویند، سفر آقای کرزی به لندن مانند سفرهای گذشته یک سفر سمبولیک است و هیچ تاثیر نمی تواند بر روند صلح داشته باشد.

آنها میگویند تا زمانیکه حکومت روند صلح را از یک پروژه سیاسی به یک پروسه ملی تبدیل نکند و در برابر طالبان جدی نباشد، برقراری صلح در افغانستان ناممکن است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید