کشته شدن استاندار افغانی در مراسم عید قربان

با بمب جاسازی شده در میکروفن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

استاندار ایالات لوگار، در نزدیک کابل، بوسیله یک بمب که در میکروفن او جاسازی شده بود به قتل رسید. او در حال سخنرانی در مسجد شهر لوگار پس از نماز عید قربان بود.

دین محمد درویش سخنگوی استاندار ایالت لوگار به خبرگزاری فرانسه گفت: "صبح روز سه شنبه 15 اوت ارسلا جمال استاندار لوگار در حال سخنرانی عید قربان بود که بمب کارگذاشته شده در میکروفن او منفجر شد و او را بقتل رساند."

"استاندار در حال عرض تبریک عید به حاضران بود. در این رویداد 18 نفر دیگر هم زخمی شدند، از جمله عده ای غیرنظامی و ماموران دولتی."

جمال یکی از 34 استانداری است که توسط حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان، انتخاب شده و گفته میشود که یکی از نزدیکان به اوست که دوره خدمتش سال آینده به پایان میرسید.

جمال شش ماه بود که به این سمت برگزیده شده بود و قبل از آن استاندار ایالت خست در مرز پاکستان بود.

استان پرتنش لوگار در جنوب کابل قرار دارد و از نظر استراتژیک به "دروازه کابل" معروف است و طالبان در جنوب و شرق آن مواضعی را در اختیار دارند.

هیچ گروهی تا کنون مسئولیت این حمله را بعهده نگرفته است، اگرچه طالبان اغلب مقامات دولتی و سربازان و پلیس افغان را هدف حملات خود قرار میدهد.

طالبان اعلام کرده که به حملات خود در آستانه انتخابات افغانستان که در ماه آوریل سال آینده برگزار خواهد شد ادامه میدهد. پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) 87000 نیروی خود را در سال آینده از افغانستان خارج خواهد کرد.

ملا عمر رهبر طالبان روز یکشنبه گفت که انتخابات را "رد" میکند و از مردم خواست تا در آن شرکت نکنند. رژیم تندرو طالبان در سال 2001 میلادی توسط اتئلاف نیروها به رهبری آمریکا و پس از حمله القاعده در 11 سپتامبر از قدرت برکنار شد.

آمریکا و افغانستان هم اکنون مشغول گفتگو در باره آخرین مراحل قرارداد امنیتی مشترک خود هستند که بر اساس آن چند هزار نیروی آمریکایی برای حفظ ثبات و آموزش نیروهای محلی در این کشور باقی خواهند ماند.

عمر هشدار داده است که "هرگز نخواهد پذیرفت" پایگاههای آمریکایی در این کشور باقی بمانند و "برعلیه آنها مبارزه جهادی خواهد کرد."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید