کرزی وکری درچهارمورد کلیدی قرارداد امنیتی توافق کردند

پس از مذاکرات وزیر امورخارجه آمریکا به مقامات افغانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بعد ازسپری شدن 26 ساعت کشمکش وچانه زنی های نفس گیر میان حامد کرزی رییس جمهور افغانستان وجان کری وزیرخارجه ایالات متحده آمریکا سرانجام هردو شان درمورد امضا توافقنامه امنیتی میان کابل واشنگتن به توافق رسیدند.

حامدکرزی وجان کری ناوقت دیشب 12-10-2013 درنشست خبری درکابل ظاهر شدند ودرمورد نتایج صحبت های 26 ساعته شان برای خبرنگاران معلومات دادند.

حامد کرزی رییس جمهورافغانستان گفت، در پنج مورد کلیدی وجنجال برانگیز این توافقنامه صحبت شد که درچهارموارد ازجمله تعریف مشخص ازتجاوز خارجی برافغانستان، منع عملیات خودسرانه نیروهای آمریکایی، احترام به حاکمیت ملی افغانستان وتلفات غیرنظامیان بحث گردید وتوافق درباره آن صورت گرفت.

آقای کرزی افزود:"آمریکا در برابر تجاوز خارجی از افغانستان دفاع نکرد و به همین دلیل یک تعریف مشخصی را باید از مداخله خارجی پیدا می‌کردیم؛ باید مشخص می‌کردیم که تجاوز خارجی تنها به داخل شدن توپ و تانک خارجی‌ها به افغانستان گفته می‌شود یا فرستادن تروریست‌ها و حمایت از آنها نیز جز تجاوز خارجی به شمار می‌رود."

آقای کرزی علاوه کرد، تاهنوز توافق برسر مصونیت قضایی نیروهای امریکایی صورت نگرفته ودراین زمینه تنها مردم افغانستان می تواند تصمیم بگیرند.

درهمین حال، جان کری وزیر خارجه آمریکا دراین نشست خبری گفت، اگر طرف افغان با اعطای مصئونیت از پیگیری قضایی به نظامیان آمریکا در داخل افغانستان موافقت نکند، آمریکا این توافقنامه را امضا نخواهد کرد.

آقای کری افزود:" من باید واضح سازم که یک مساله اساسی که هنوز روی آن توافق صورت نگرفته مساله ایست که ما آنرا تسلط قضایی می گوئیم، به نظر ما کدام مصئونیت در این توافق وجود ندارد. هر کسی که چیزی کرد مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. ولی برای رییس جمهور مناسب است که مساله تسلط یا صلاحیت قضایی را در لویه جرگه مطرح سازد. و ما بسیار اطمینان داریم که مردم افغانستان فواید این توافق را مد نظر خواهند گرفت. حرفی از مصئونیت قطعی در افغانستان درمیان نیست. نظامیان آمریکا اگر قانون افغانستان را نقض کنند، خودمان آنها را محاکمه می کنیم، در هرجایی که نیروهای ما حضور دارند، با همین روش محاکمه می‌شوند و ما نمی‌خواهیم قانون اساسی خود را در افغانستان نادیده بگیریم".

آقای کری علاوه کرد، نیروهای امریکایی در هر کشور جهان که جابجا شده اند براساس معیارهای که در توافقنامه امنیتی با افغانستان مد نظر گرفته شده است عملیات می کنند.

آقای کری گفت:" مساله اساسی که رییس جمهور آنرا در باره تجاوز مطرح ساخت، در مورد حمایت، مهمتر از همه در باره حمایت مردم افغانستان در خانه های آنها، حمایت از زندگی آنها، ما کاملاً احترام داریم و رییس جمهور اوباما از اصول و قواعدی که رییس جمهور کرزی آنرا برای حمایت از مردم این کشور اساس گذاشته پشتیبانی می کند و به آن متعهد می باشد."

مسئله مصئونیت قضایی نیروهای آمریکایی درافغانستان به عنوان خط قرمز واختلاف برانگیز میان مقام های کابل وواشنگتن تبدیل شده است و قرار است آقای کرزی لوی جرگهء را یکماه بعد دراین زمینه برگزار کند ودیده شود که مردم افغانستان درمورد مصئونیت قضایی نیروهای آمریکایی درافغانستان موافقت خواهد کرد یاخیر؟

اگر توافقنامه امنیتی میان کابل وواشنگتن به امضا برسد، بیشتر سربازان امریکایی بعد ازسال 2014 میلادی درافغانستان باقی خواهند ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید