جوانان افغان تپه موشک های اسکاد را به تپه صلح تغییر دادند

به دنبال پایه گذاری یک جامعه مدنی به دور از خشونت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

تپه ای که زمانی به تپه "اسکاد" در زمان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق به خاطر پرتاب موشک های "اسکاد" معروف بود، توسط گروهی از جوانان افغان که خود را "صداهای افغانستان" می نامند، آنرا به تپه صلح تغییر نام دادند.

حالا یک گروه کوچک در حال رشد که به خود نام صداهای افغان داده اند، با کاشتن درختانی در کلمات" صلح" اسم آنرا از تپه "اسکاد" به تپه صلح تغییر دادند.

غلامعباس فرزانی ، 19 ساله یکی از این جوانان به خبرگزاری فرانسه گفت: این تپه "اسکاد" محلی است که از آن، این نوع موشک های ویران گر علیه کشور ما پرتاب می شدند، ما با کاشت درختان به شکل " صلح" اسم آنرا عوض می کنیم.

همزمان گفتگو با خبرگزاری فرانسه غلامعباس اولین نهال خود را در زمین این تپه که بر کاخ ویران شده دارالامان، نشانی از جنگ های ویرانگر گذشته، کابل مشرف است غرس کرد.

وی گفت": باور کنید وقتی که من اولین نهالم را غرس کردم، از شادی و غرور در پوست خود نمی گنجیدم، گرچه این قدم بسیار کوچکی است اما خوشحال هستم در صلح و سبزکردن کشورم سهیم هستم.

بازمانده های تاسیسات پرتاب موشک های اسکاد بین سال های اشغال، 1980-1979 هنوز در تپه مشهود است. قطعات سفید در تپه ، گواه بر این است که فقط قسمت کوچکی از تپه از مین پاک شده است.


الان فصل آب شدن برف ها از کوه های افغانستان و جاری شدن چشمه هاست که بهار را نوید می دهد، از سوی دیگر بیدار شدن جنگ طلبان مسلح نیز می باشد که علیه نیروهای آمریکایی و افغان دست بکار شده و صلح بهاری را بر هم می زنند.

با خروج نیرهای خارجی اواخر سال آینده امید به صلح نیز تبدیا به بدبینی شده است. اما " گروه صداهای افغان" که خود را تغییر دهندگان جامعه می دانند، برنامه و آرزوی آلترناتیوی برای کشور خود دارند.

وحید بی بی، دانشجویی که از استان فرح آمده می گوید:" این تپه را برای موشک اندازی استفاده می کردند، اما ما آنرا تبدیل به تپه صلح کردیم، این پیام روشنی برای همه است که نسل جدید صلح می خواهد، ن جنگ".

اغلب مناطق کابل طی جنگ های 1996-1992 که با پیروزی طالبان پایان یافت، ویران گردید.

طالبان به علت عدم تحویل دادن اسامه بن لادن به آمریکا، توسط نیروهای این کشور سرنگون شد، اما آنها جنگ چریکی سختی را علیه نیروهای آمریکایی و حکومت دست نشانده آنها به رهبری حامد کرزی، به پیش بردند که تا حال ادامه دارد.

با فرارسیدن بهار، تعدادی از خانواده های کابلی، برای پیک نیک روی این تپه جمع می شوند. بعضی از این خانواده ها هنوز آن روزهای سخت جنگ را بیاد می آورند جایی که نشسته اند، زمانی منطقه ای جنگی بوده است.

عبدالله، یک مهندس که با خانواده پنج نفری اش در اینجا نشسته می گوید: آن زمان وقتی که از این تپه موشک پرتاب می شد، تمام منطقه از جرقه پرتاب مو شک روشن می شد و مردم فکر می کردند که رعد و برقی بوقوع پیوسته است. ولی ما الان از هوای تازه آن لذت می بریم.

سربازان افغانی از تپه در مقابل افرادی که دنبال پیدا کردن آهن قراضه اینجا می گردند ، محافظت می کنند و به مردم هشدار می دهند که مواظب باشند، چون منطقه هنوز از مین پاک نشده است.

یکی از سربازان می گوید:" ما به مردم می گوییم که اینجا پر از مین است و مواظب باشند، اما آنها کمتر به هشدارهای ما گوش می دهند".

کشوری که سه دهه پشت سر هم در جنگ بوده با فقر، فساد و زخم های حاصل از آن دست و پنجه نرم می کند، کاشتن چند درخت حرکتی است که امید به صلح را بیشتر می کند.

"صداهای افغانستان" عکس ها و تصاویر از طریق رسانه های اجتماعی پست می کند و از دیگر هموطنان افغان خود می خواهد که آنها نیز چنین کنند.
مهربانو، دختر 18 ساله ای که بر نهال غرس کرده خود خاک می ریزد می گوید: ما اینجا هستیم تا به همه نشان دهیم که ما خواهان صلح برای کشورمان هستیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید