در ۱۱ سال گذشته سازمان CIA میلیون ها دلار نقد به دفتر حامد کرزی پرداخت کرده

روزنامه''نیویورک تایمز'' به نقل از مسئولان فعلی و پیشین در واشینگتن گزارش داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)


‫روزنامه آمریکایی ''نیویورک تایمز'' گزارش داده است که در ‫۱۱ سال گذشته، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) میلیون ها دلار به صورت نقدی به دفتر حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان تحویل داده است.

بنا بر این گزارش، این پول ها در کیف ها و چمدان ها تحویل داده شده است‬.

‫خلیل رومان، معاون رئیس دفتر کرزی بین سال های 2005-2002 به ''نیویورک تایمز'' گفته است: ''ما به این پول ها، پول ارواح می گفتیم. چون اینها به طور سری می آمد و به طور سری می رفت‬".

‫یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود به این روزنامه گفته است:" بزرگترین منبع فساد در افغانستان خود آمریکا است‬".

‫برای سالیان دراز آمریکا به طرفدارانش در افغانستان کمک مالی می کرد. چنین کمک هایی در عراق هم صورت گرفته است. اما، گزارش تایمز، مشخصا انگشت اشاره را به سوی دفتر کرزی نشانه رفته که مبالغ هنگفتی به آنجا رسیده است‬.

این گزارش افزوده است که هدف از این کمک ها، افزایش نفوذ سازمان اطلاعات مرکزی امریکا در افغانستان بود اما حاصل آن، گسترش فساد در این کشور و نیرومندتر شدن رهبران گروه های شبه نظامی بود.

‫براساس گزارش مذکور، آمریکا برای بدست آوردن پایگاه، به تمام گروه ها حتی قاچاقچیان مواد مخدر و بعضی مواقع به طالبان نیز پول پرداخت کرده است‬.

‫این گزارش می افزاید، ایران هم پول نقد به به یکی از دستیاران کرزی پرداخت می کرد، کرزی هم پرداخت های نقدی ایران را به دفتر خویش تایید کرده است. اما بعدا این پرداخت های ایران متوقف شد، ولی پرداخت های سازمان سیا ادامه یافت‬.

‫میلیاردها دلار کمک به افغانستان پس از خروج نیروهای ناتو از آن کشور قول داده شده است، به شرط اینکه افغانستان با فساد مبارزه کرده و آنرا از بین ببرد‬.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید