نشستی با حضور آمریکا برای تامين منافع افغانستان و پاکستان در بروکسل برگزار ميشود‬

به دنبال تیره شدن روابط دو کشور‬

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کری ‫وزير امور خارجۀ امريکا گفته است که در نشست سه جانبۀ بروکسل تلاش خواهد کرد تا به افغانستان و پاکستان اطمينان بدهد که در پروسه خروج نیروهای آمریکا از افغانستان، منافع هر دوکشور در نظر گرفته خواهد شد.

جان کری اين اظهارات را عصر دوشنبه ۲۳-۴-۲۰۱۳ قبل از رسيدن به شهر بروکسل پايتخت بلژیک ، طى گفتگو با خبرنگاران ابراز داشت‬.

‫این نشست سه جانبه افغانستان، پاکستان و امريکا با حضور حامد کرزى رئيس جمهور افغانستان و در حاشیه نشست وزرای خارجه ناتو برگزار مي شود‬.

‫قرار است که نشست دو روزه وزراى خارجه کشورهای عضو ناتو، امروز سه شنبه در شهر بروکسل برگزار شود‬.
‫جان کرى گفت که فردا چهارشنبه با حامد کرزى رئيس جمهور افغانستان و جنرال پرويز اشفاق کيانى فرمانده ستاد ارتش پاکستان ملاقات خواهد کرد‬.

‫جان کرى افزود: "موضوع اصلى اين نشست، آماده کردن پروسه خروج نيروهاى امريکا از افغانستان، افزايش همکارى ها، اطمينان دادن به پاکستان و افغانستان در مورد تامین منافع شان خواهد بود‬."

‫از سوى ديگر، منابع ديپلماتيک در بروکسل گفته اند که اين نشست، در برنامه کاری جان کری نبوده، اما در لحظات آخر و به خاطر اهمیت موضوع در برنامه وی گنجانده شده است‬.

‫منابع می گویند جنرال بسم الله خان وزيردفاع افغانستان و داکتر زلمى رسول وزير خارجۀ افغانستان نيز در اين سفر، کرزى، رييس جمهور افغانستان را همراهى مى کنند‬.

‫از سوى ديگر، وزارت امورخارجه پاکستان گفته است که نشست بروکسل، از سلسله نشست هاى سه جانبه اى است که ميان هرسه کشور آغاز گرديده است‬.

‫در بیانیه ای که ازسوی وزارت امورخارجه افغانستان منتشر شد، آمده است که موضوعات پروسه صلح افغانستان و مذاکرات با مخالفين مسلح نيز مورد بحث قرار خواهد گرفت‬.

‫منابع خبری افغانستان گزارش دادند که در این نشست یک هئیت بلند پایه پاکستانی متشکل از ژنرال اشفاق کیانی ، فرمانده ستاد ارتش و معاون وزارت امورخارجه پاکستان نیز شرکت خواهند داشت‬.

‫وزارت امور خارجۀ پاکستان گفته است که آنها از پروسۀ صلح به رهبرى افغانستان حمايت مى کنند و افغانستان با ثبات، به نفع منطقه و پاکستان است‬.

‫قابل ذکر است که اخيراً روابط بين افغانستان و پاکستان به دنبال حمایت پاکستان از تروریست ها، بسيار تيره شده است‬.
‫ژنرال عظيمى سخنگوى وزارت دفاع افغانستان، طى نشست خبرى هفتۀ گذشته، بر احداث دروازه در شهرستان گوشته شديداً انتقاد کرده و گفته بود که ارتش افغانستان، براى از ميان برداشتن اين دروازه، از هر وسيلۀ ممکن استفاده خواهد کرد‬.

‫وى همچنین طى مصاحبۀ اختصاصى با آژانس خبرى پژواک افغانستان گفته است:" پاکستان، يکى از موانع بزرگ در مقابل پروسۀ صلح افغانستان است‬".

‫ايمل فيضى سخنگوى کرزی رئيس جمهورافغانستان، ديروز طى نشستى باخبرنگاران در کابل گفت که گروه ها و سران گروه هاى تروريستى، در پاکستان هستند و کاسۀ صبر افغان ها درمورد حمایت پاکستان از این تروریست ها پاکستان لبريز شده است‬.

‫محمدحسن حقيار کارشناس امور سياسى مى گويد که روابط افغانستان و پاکستان، اخيرا تيره شده و آمریکا تلاش می کند این روابط را دوباره بهبود بخشد‬.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید