کرزی: اظهارات مرا در مورد تبانی آمریکا با طالبان غلط تعبیرکردند

درکنفرانس مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان و جان کری وزیر امورخارجه آمریکا به منظور بهبود روابط سرد دو کشور دو بار در کابل گفتگو کردند.
کری بعد از انتقال اداره زندان مهم بگرام به دولت افغانستان از این کشور دیدار می کند.

انتقال اداره این زندان به دولت افغانستان یکی از مهمترین درخواست های اخیر کرزی از آمریکایی ها بوده است. در این زندان ، افرادی نگهداری می شوند که برای امنیت نیروهای ناتو و افغانستان خطرناک تشخیص داده شده اند.


با به دست گرفتن اداره زندان بگرام، کرزی در صدد است تا پیش از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در سال آینده، کنترل خود را بر امور کشور تثبیت کند.


با حمله انتحاری 7 تن که در روز سه شنبه علیه یک مرکز پلیس به وقوع پیوست، شبح خطر حملات نظامی مخالفان در افغانستان بار دیگر نمایان شد.

در این حمله همه مهاجمان انتحاری و نیز 5 مامور پلیس کشته شدند. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

پس از تبادل یک سری حملات لفظی بین کرزی و مقامات آمریکایی که باعث سردی روابط طرفین شده بود، حامد کرزی و جان کری با لبخند بر لب مشترکا در کنفرانس خبری شرکت کرده و هر دو اعلام کردند که روابط دو کشور به حالت دوستانه گذشته برگشته است.


کرزی در این کنفرانس خبری اعلام کرد:" امروز روز خوبی برای افغانستان بود. اداره زندان بگرام به افغانستان واگذار شد. نهایتا بعد از سال ها تلاش ما به یک قرارداد رسیدیم".


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت:" آمریکا موظف به همکاری با افغانستان بوده و از یک افغانستان متحد ومنسجم حمایت کامل می کند".

وی افزود:"ما موظف هستیم که از استقلال افغانستان حمایت کرده و هرگز اجازه نخواهیم داد که القاعده یا طالبان این اراده ما را به چالش بکشند".

اوایل ماه جاری کرزی واشنگتن را متهم کرد که علیه حکومت او با طالبان تبانی می کند. همچنین سخنگوی وی تلاش های نظامی ناتو را بی هدف و ناعاقلانه خوانده بود.

جان کری در پاسخ به اتهام تبانی آمریکا و طالبان، که توسط کرزی اظهار شده بود، اعلام داشت:" به باور من، حامد کرزی مطمئن است که تمام تلاش ما بر این است که طالبان را به میز مذاکره بیاوریم".

کرزی به نوبه خود در همین کنفرانس اعلام داشت:" گفته های قبلی مرا غلط تعبیر کرده بودند من کلمه تبانی را بکار نبردم".نیروهای ارتش و پلیس افغانستان به تدریج مسئولیت جنگ با طالبان را به عهده می گیرند. قرار است 100هزار نیروی خارجی تا اواخر سال 2014 از افغانستان خارج شوند.کرزی قرار است پس از 13 سال در قدرت، سال آینده پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کنار برود.

وضعیت سیاسی و نظامی افغانستان ضرورت برقراری هر چه زودتر صلح را طلب می کند.

برای دست یافتن به صلح، کرزی اعلام داشت:" با حمایت آمریکا به قطر رفته و گشایش یک دفتر سیاسی برای طالبان را بررسی می کنم".

طالبان تماس مستقیم با کرزی را رد می کنند و بر این باور هستند که او دست نشانده آمریکایی هاست.

آمریکایی ها در آغاز با واگذاری اداره زندان بگرام به افغانستان مردد بودند چون فکر می کردند، دولت افغانستان ممکن است زندانیان طالبان و القاعده را که در این زندان نگهداری می شوند، آزاد کند و آنها پس از آزاد شدن دوباره علیه نیروهای ناتو به میدان جنگ برگردند. اما در نهایت پس از اصرار کرزی اداره زندان مذکور به افغانستان واگذار شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید