آمریکا اداره زندان پایگاه بگرام را به افغانستان واگذار کرد

پس از توافق دو طرف

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون اعلام کرد:" آمریکا و افغانستان بر سر انتقال اداره زندان پروان در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام، در خارج از کابل، به توافق رسیدند و مسئولیت این زندان از امروز 25-3-2013 به افغانستان واگذار شد.

در این بازداشتگاه کسانی نگهداری می شوند که برای امنیت نیروهای آمریکایی و خارجی حاضر در افغانستان خطرناک تشخیص داده شده اند.

انتقال اداره این بازداشتگاه به دولت افغانستان یکی از درخواست های اصلی اخیر دولت کرزی از آمریکایی ها بوده است.

وزارت دفاع آمریکا در این باره افزود:" این توافق پس از گفتگوی تلفنی روز یکشنبه 24-3-2013 "چاک هیگل" و حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان به دست آمد. وزیر دفاع آمریکا به طرف افغانی گفت که ما توقع داریم این زندان با استانداردهای بین المللی و انسانی اداره شود.
مقامات آمریکایی همچنین اظهار امیدواری کردند که مقامات افغانی، افراد خطرناک را از زندان آزاد نکنند.

انتقال اداره این بازداشتگاه یکی از موانع موجود در روابط میان آمریکا و افغانستان بود. طی روزهای گذشته در پی اظهارات کرزی در مورد حضور نیروهای آمریکایی در این کشور روابط دو جانبه طرفین دچار تنش شد. آمریکا و افغانستان در صدد هستند پیش از خروج نیروهای ائتلاف غرب روابط خود را تنظیم کنند.

قرار بود در دیدار اخیر "چاک هیگل" از کابل طی مراسمی اداره این زندان به مقامات افغانی واگذار شود، اما دو طرف به توافق نرسیده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید