پاکستان کرزی را "بزرگترین مانع برای ایجاد صلح "خواند

در واکنش به مواضع اخیر رئیس جمهور افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی ارشد وزارت امور خارجه پاکستان بدون اینکه نامش برده شود به خبر گزاری رویترز گفت:" تلاش برای ایجاد صلح در افغانستان به علت وجود کرزی مشکل شده است".


وی افزود: رفتار کرزی غیر قابل پیش بینی است.


پاکستان در مورد مسئله صلح در افغانستان موقعیت استثنایی دارد. از یک طرف با گروه های شبه نظامی که خواهان سرنگونی حکومت کرزی هستند در ارتباط بوده و از طرف دیگر اغلب نمایندگان گروه های سیاسی در افغانستان با این کشور ارتباط دارند.

مقام بلند پایه وزارت امور خارجه پاکستان گفت:" در حال حاضر حامد کرزی بزرگترین مانع پروسه پیشبرد صلح در افغانستان است".


اما افغانستان ، پاکستان را به حمایت از نیروهای مسلح ضد دولتی متهم و اعلام می کند که این کشور برای پیشبرد اهداف دراز مدت خود، و برنامه ریزی برای روی کار آوردن دولتی طرفدار خود پس از خروج نیروهای غربی تلاش می کند.
پاکستان اما این اتهام ها را رد می کند.


کرزی گفته است: من صلح را طبق شرایط خودم می خواهم و در عین حال نگرانی خود را از اینکه آمریکایی ها بدون حضور او به توافقی با طالبان دست یابند طی روزهای گذشته اعلام کرده است.


این جو بی اعتمادی همیشه بین افغانستان و پاکستان وجود داشته است. کارشناسان بر این باورند که یک افغانستان مستقل و آرام سبب خواهد شد که پشتون های پاکستان درخواست پیوستن به کشور مادر ، افغانستان کنند، به همین دلیل استقرار صلح به نفع برنامه های دراز مدت پاکستان نیست.
کارشناسان می گویند اگرتا قبل از خروج نیروهای غربی از افغانستان توافقی حاصل نشود، اوضاع این کشور به شدت به وخامت گراییده و حالتی مانند سال 1996 پیش خواهد آمد که طالبان را به کمک پاکستان به قدرت رساند.

طی روزهای گذشته درگیری لفظی بین کرزی – آمریکا و پاکستان بر سر مسائل صلح و خروج نیروای خارجی شدت یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید