دولت افغانستان: جنگ ناتو بی هدف و ناعقلانه است

در پاسخ به اظهارات اخیر راسموسن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایمل فیضی، سخنگوی کرزی روز سه شنبه 19-3-2013 در واکنش به اظهارات اخیر" آندرس فوگ راسموسن" دبیر کل ناتو گفته است:" جنگ ناتو در افغانستان بی هدف و ناعقلانه است".
فوگ راسموسن گفته بود دولت افغانستان باید اعتراف کند که ناتو در این کشور قربانی های زیادی داده است.

فیضی در بیانیه ای اعلام کرد: "مردم افغانستان از ناتو می خواهند اصطلاح جنگ علیه تروریسم را تعریف کند. مردم ما این جنگ را جنگی بی هدف و ناعاقلانه می دانند."

درگیری لفظی اخیرا بین ناتو که 11 سال است در افغانستان علیه شبه نظامیان اسلام گرا می جنگد با کرزی اخیرا شدت گرفته و روابط دو طرف تیره شده است.
طی هفته های اخیر کرزی که آخرین سال ریاست جمهوری خود را می گذراند، بارها به ناتو و کشور های غربی حمله کرده بود.
سال آینده، نیروهای ناتو از افغانستان عقب نشینی می کنند و مسئولیت نبرد با طالبان به ارتش افغانستان واگذار خواهد شد.
راسموسن ، دبیر کل ناتو در یک کنفرانس خبری در بروکسل روز دوشنبه 18-3-2013 در پاسخ به اتهامات کرزی که ناتو و طالبان را به تبانی متهم کرده بود، گفت:" این اتهام ها واهی و بی معنی است و من به شدت این اتهام ها را رد می کنم".
او افزود:" ما استقلال افغانستان را به رسمیت می شناسیم، ولی با توجه به خون ها و قربانی هایی که برای ترقی و پیشرفت افغانستان، تقدیم کرده ایم، توقع داریم که افغانستان نیز این فداکاری ها را به رسمیت بشناسد".

فیضی گفت: مردم افغان می پرسند جنگ ده ساله نیروهای ناتو به چه هدفی رسیده است؟ جز مرگ هزاران شهروند افغان، آیا به نتیجه دیگری رسیده است؟"

وی افزود: تروریست هایی که درروستاهای افغانستان دست به قتل و غارت می زنند، از خارج افغانستان تغذیه ، آموزش و حمایت لوجستیکی می شوند، حال سئوال این است که چرا ناتو این جنگ را به همان کشور نمی برد. اشاره مستقیم او به پاکستان است که گفته می شود اغلب اعضای طالبان امکانات خود را از مناطق مرزی این کشور به دست می آورند.


اظهارات اخیر کرزی که آمریکا را متهم به تبانی با طالبان کرد، ناتو را غافلگیر کرده است.
کارشناسان بر این باورند که کرزی که با کمک آمریکا در سال 2001 بر سرکارآمد در صدد است خود را مستقل نشان داده و به مردم بفهماند که دست نشانده آمریکایی ها نیست.

در تحولی دیگر، کرزی ورود نیروهای مخصوص آمریکایی را به منطقه حساس امنیتی "وردک " ممنوع کرد. همچنین به نیروهای خود دستور داد از نیروهای هوایی ناتو تقاضای پشتیبانی هوایی نکنند. زیرا به گفته او این عملیات اغلب غیرنظامیان را هدف قرار می دهند.

آمریکا هفته گذشته، به افغانستان هشدار داد برگزاری انتخابات سالم ریاست جمهوری آینده شرط اول حمایت بین المللی از افغانستان خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید