رئیس جمهور افغانستان: آمریکا نیامده که بازگردد

ادامه مواضع جنجالی کرزی در مقابل واشنگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه اعلام کرد آمریکا به اینجا نیامده، که برگردد.

کرزی دریک برنامه مشترک تلویزیونی رادیو و تلویزیون افغانستان و بی بی سی اعلام کرد ما منافع وسیع آمریکا را در منطقه درک می کنیم و توقع داریم آمریکا به منافع حیاتی افغانستان نیز احترام بگذارد.

او در حضور این جمع به زبان دری خطاب به حضار گفت": آمریکا آمده و نمی رود، برادر. نمی رود و بی غم خواست های خود را ازش بخواهید".


وی از چانه زنی های شدید در گفتگو با آمریکایی ها خبر داده و تاکید کرد: مردم اصلا نگران آینده کشور نباشند و هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد".
او در واکنش به اعتراضات حضار درباره تنش های اخیر او با آمریکا گفت": این تنش ها تبلیغات مطبوعاتی است".


او افزود: اینها کلا تبلیغات مطبوعاتی است. مرا هم می بینید که گپ هایی می زنم. ما بین خود چانه زنی هایی داریم، آمریکایی ها ما را زیر فشار می گیرند، ما نیز آنها را زیر فشار می گیریم ولی آنها نسبت به ما در مطبوعات چالاک تر هستند.


کرزی گفت": آمریکایی ها عجله دارند که هر چه زودتر توافقنامه امنیتی بین آمریکا و افغانستان تا سه ماه دیگر امضا شود، و لی ما عجله نداریم. ما دقت داریم".


او در جواب این سئوال که آیا او این توافقنامه را امضا می کند یا نه ؟ گفت": اگر به خیر ما باشد، بله. تسلیم خواست های ما شوند ، امضا می کنیم".

او ضمن انتقاد شدید از طالبان گفت: آنها (طالبان) در خارج کشور با آمریکایی ها و خارجی ها چای خورده و مذاکره می کنند اما در کابل و خوست فرزندان و بیوه های افغانستان را به بهانه مبارزه با حضور خارجیان به قتل می رسانند. اگر این اعمال آنها در خدمت آمریکا و خارجی ها نیست، پس در خدمت چه کسی است؟ این قتل ها و ایجاد ناامنی ها به آمریکایی ها بهانه می دهد که ماندنشان را در افغانستان طولانی کنند.


اپوزیسیون سیاسی حکومت افغانستان این اظهارات کرزی را "شخصی" دانسته و برخی دیگر از آنها گفته اند که اظهارات کرزی به روابط آمریکا و افغانستان آسیب می رساند

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید