حامد کرزی: آمریکا چشم به معادن سرشار ما دوخته است

ضمن تکرار همکاری واشنگتن و طالبان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان که در یک دیدار از پیش اعلام نشده در هلمند سخنرانی می کرد آمریکا را به تلاش برای تصرف معادن در این کشور متهم کرد.

او که در هلمند سخنرانی می کرد به حاضران گفت:" آمریکا به برخی معادن در افغانستان چشم دوخته و حکومت افغانستان به این مسئله آگاه است."

کرزی افزود:" آمریکا به ما گفته است که افغان ها با ما در این جا قرارداد ببندند و من گفتم که شما قراردادهای تان را بیاورید تا ما آنها را بررسی کنیم که حاوی چیست".


او گفت:" این معادن در هلمند قرار دارند. آمریکایی ها در تمام مدت حضور خود در این ولایت تحقیقات معدن شناسی خود را انجام داده اند. معادن مختلفی کشف کرده اند اما حالا فهمیده اند که ما نیات آنها را کشف کرده ایم."

کرزی یکبار دیگر آمریکا را به همکاری با طالبان متهم کرد و گفت:"طالبان با انجام عملیات تروریستی به جای نبرد با واشنگتن به آمریکا خدمت می کنند."


او افزود سران طالبان با خارجیان و مخالفان سیاسی حکومت افغانستان در خارج چای و قهوه می خورند ، اما در افغانستان به بهانه جنگ با قوای بیگانه، شهروندان غیرنظامی را به قتل می رسانند.

کرزی در این سخنرانی اعلام کرد طالبان و آمریکا در پاریس گفتگو کرده اند و به حاضران گفت:" رهبران طالبان از کویته پاکستان با هواپیماهای مخصوص برای گفتگو و خوردن چای وقهوه به کشورهای خارجی سفر می کنند، اما در افغانستان به بهانه جنگ با خارجی ها ، غیرنظامیان را به قتل می رسانند."

او گفت:" رهبران طالبان در پاکستان و کویته ، هر روز به کشورهای مختلف با هواپیماهای مخصوص سفر می کنند و با خارجی ها در ارتباط هستند.


وی ادامه داد: دو ماه قبل در فرانسه نشستی بین طالبان، عوامل قدرت های بیگانه و مخالفان دولت افغانستان صورت گرفت.


وی ادامه داد: در پاریس با مخالفان سیاسی افغانستان صحبت می کنند و جلسه برگزار می کنند و اینجا در کابل و خوست فرزندان افغانستان را می کشند. این عجیب است. آنجا در پاریس با آنها چای و قوه می نوشند و این جا باز در کابل بیوه زن را می کشند ، تا زور خود را به آمریکا نشان دهند، این زور نیست بلکه این کار خدمت به دیگران است".

رئیس جمهور افغانستان پیش از این واشنگتن را به تبانی با طالبان و انجام گفتگوهای پنهانی متهم کرد. این اظهارات واکنش هایی را در داخل و خارج ازافغانستان به دنبال داشت.

کاخ سفید نیز سخنان کرزی را مطلقا نادرست خوانده و اعلام کرد: آمریکا نمی خواهد بدون مشارکت دولت افغانستان با طالبان پیمان صلح ببندد... آمریکا در این 12 سال حضور خود در افغانستان برای کمک به مردم افغانستان ، صلح و پیشرفت این کشور بهای سنگینی پرداخت کرده است ... پس چگونه ممکن است که آمریکا از عملیات هایی که به کشته شدن مردم بینجامد ، حمایت کند."

از سوی دیگر": میرویس یاسینی ، معاون اول مجلس نمایندگان افغانستان، گفته است که حکومت افغانستان باید در سیاست هایش در برابر غرب تجدید نظر کند چون بحرانی شدن روابط افغانستان با غرب جبران ناپذیر خواهد بود".

وی افزود": باید طوری سیاست هایمان را به جلو ببریم که روابط ما با دنیا، غرب و همسایه ها صدمه نبیند."

احمد بهزاد عضو مجلس نمایندگان نیز گفته است:" اسکورتی را که حمید کرزی را وارد ارگ ریاست جمهوری کابل کرد، به دعوت او نبود، اما از خواست خود آنها بود، که حال با این اعتراضات و اتهامات او افغانستان را رها بکنند. افغانستان نیاز به همکاری بین المللی دارد و مردم ما نیز خواهان همین همکاری هستند".


با این همه کاخ سفید اعلام کرده است علیرغم این اظهارات ، سیاست بارک اوباما برای عقب نشینی سربازان آمریکایی از افغانستان تغییر نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید