ابراز نگرانی شورای احزاب و ائتلاف‎های سیاسی افغانستان نسبت به اعدام افغانها در ایران

در واکنش به اعدام اتباع افغانستان در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای همکاری احزاب و ائتلاف های سیاسی افغانستان روز سه شنبه 26-2-2013 طی بیانه ای، اعدام شماری از افغانها در ایران را " نگران کننده، غیر شفاف و مغایر با اصول و موازین حقوق بشر" دانست.

در بخشی از این بیانه که نسخه ای از آن به العربیه.نت ارسال شده آمده است" چنین رفتاری از جانب حکومت ایران با شهروندان افغانستان علاوه بر نگرانی‎های حقوق بشری، بر خلاف اصول حسن همجواری میان دو کشورمسلمان وبرادر ایران و افغانستان است".

این شورا همچنین ضمن تاکید بر ضرورت احترام استقلال قضایی ایران‎، نگرانی شدید خود را از چگونگی رفتار و برخورد حکومت ایران با افغانهای ساکن آن کشور و سلب آزادی آنها ابراز کرده و نسبت به عدم نظارت سازمان‎های بین المللی مدافع حقوق بشر بر زندانیان افغان و عدم شفافیت در روند محاکمه و نیز پایمال کردن حقوق مظنونین و متهمین افغان در زندان‎های ایران شدیدا اعتراض کرده است.

این شورا همچنین گفته است عدم هماهنگی لازم با نمایندگی‎های دپلماتیک افغانستان مقیم ایران، در باره روند محاکمه، صدور و اجرای حکم اعدام برای شهروندان افغانی و بی‎احترامی حکومت جمهوری اسلامی ایران به اجساد افغانها پس از اجرای حکم اعدام ، از جدی ترین نگرانی‎های شورای همکاری احزاب و ائتلاف‎های سیاسی افغانستان دانسته و خواستار پی گیری این مسئله از سوی دولت افغانستان شد.

بیانیه شورا در ادامه می افزاید:"اعدام شهروندان کشور در خاک ایران، ما و ملت بزرگ افغانستان را با جدی‎ترین نگرانی مواجه ساخته است. این شورا باور دارد که کم‎کاری و کوتاهی دستگاه دپلماسی کشور عامل اصلی بی‎خبری ملت از سرنوشت و چگونگی اعدام شدن فرزندان‎اش در خاک ایران است. بناءً، از وزارت خارجه کشور می خواهیم، تا هرچه زودتر اطلاعات ومعلومات لازم را به صورت رسمی از مجاری دپلوماتیک در این مورد بدست آورده و در پرتو آن اقدامات لازم را مرعی دارند."

در پایان شورای همکاری احزاب و ائتلاف‎های سیاسی افغانستان ضمن ابراز نگرانی شدید از سوی ملت افغانستان و خانواده قربانیان اعدام شدگان در ایران از پارلمان افغانستان و کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور می خواهد برای دفاع از حقوق بشری و کرامت انسانی شهروندان افغان در ایران اقدام کرده و به مسوولیت ملی و انسانی خویش عمل کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید