ارائه لایحه دو‌حزبی «مهسا» در سنای آمریکا برای تحریم مقامات ارشد ایران

به موجب این لایحه کنگره آمریکا موظف می‌شود درباره‌ این‌که آیا این تحریم‌ها علیه مقامات ارشد ایران وضع شود یا خیر، بررسی‌های لازم را انجام دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های آمریکایی، جمعه 6 مرداد خبر دادند که سناتور فلوریدا مارکو روبیو و سناتور کالیفرنیا الکس پادیلا، طرح «حقوق بشر و مسئولیت امنیتی مهسا امینی» (MAHSA) را به کنگره این کشور معرفی کرده و خواستار تحریم علی خامنه‌ای، رهبر نظام جمهوری اسلامی و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران شدند.

به گزارش وب‌سایت سنای ایالات متحده، این لایحه دوحزبی، لایحه‌ای برای اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه «رژیم ایران» است که بر اساس «قانون جامع تحریم‌ها، پاسخگویی و واگذاری ایران» مصوب سال 2010، «دستورات اجرایی ضدتروریسم»، «فرمان اجرایی جهانی مگنیتسکی (Magnitsky) و سایر قوانینی که اجازه تحریم مقامات فاسد خارجی، خواهان تحریم رهبران ارشد حکومت ایران، از جمله آیت‌الله علی خامنه‌ای و رئیس‌جمهور ابراهیم رئیسی را می‌دهد.

بر اساس بیانیه‌ای که سنای آمریکا منتشر کرده، این تحریم‌ها باید به‌دلیل « تلاش‌های مداوم برای سرکوب فعالانه» و آن‌چه این سناتورها «حمله وحشیانه به معترضان ایرانی» خوانده‌اند، اعمال شود و کنگره موظف می‌شود درباره‌ این‌که آیا این تحریم‌ها علیه مقامات ارشد ایران وضع شود یا خیر، بررسی‌های لازم را انجام دهد.

مارک روبیو در همین‌باره در حساب کاربری خود در «X» (توئیتر) توضیح داد: «نقض سیستماتیک حقوق بشر از سوی رژیم آیت‌الله‌ها علیه مردم ایران وحشیانه است. به این ترتیب، اقدام روبیو خواهان ارزیابی سالانه رئیس جمهوری آمریکا در مورد اعمال یا عدم اعمال تحریم‌ها علیه مقامات ارشد رژیم سرکوبگر در ایران است.»

همچنین در بیانیه مربوط به این لایحه دوحزبی، آمده است که به طور خاص، این لایحه خواستار ارائه گزارشی به کنگره در 90 روز در مورد هر فرد خارجی که مسئول نقض حقوق بشر در ایران توصیف شده، از جمله مقام رهبری، رئیس جمهوری ایران و نهادهای تحت نظارت دفاتر آنها شده است.

مهسا (ژینا) امینی، زن جوان 22 ساله‌ کُرد اهل سقز بود که در شهریورماه در بازداشت گشت ارشاد تهران کشته شد. در پی کشته شدن مهسا، اعتراضات گسترده‌ای در حمایت از زنان در شهرهای مختلف ایران شکل گرفت که به سرعت به اعتراضات ضد‌حکومتی تبدیل شد.

از آن زمان آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا و استرالیا، هر یک در چندین بسته تحریمی، مقامات جمهوری اسلامی را که می‌گویند در نقض حقوق‌بشر و سرکوب معترضان نقش داشته‌اند، از جمله خود گشت ارشاد را تحریم کرده‌اند.

مقامات ایران می‌گویند که دولت‌های غربی و ایالات متحده در فریب و ترغیب شهروندان این کشور به ناآرامی و شکل‌گیری اعتراضات ضد‌حکومتی نقش داشته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید