اطلاعات جدید درباره فعالیت‌ هسته کشف‌شده جاسوسی «موساد» در ترکیه

هسته جاسوسی اسرائیل یکی از ساختمان‌های معروف منطقه «باشاک شهیر» استانبول که یکی از رهبران ارشد اخوان در آن زندگی می‌کند را زیر نظر گرفته بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

روزنامه‌های ترکیه، سه‌شنبه 13 تیر جزئیات جدیدی از فعالیت هسته جاسوسی «موساد» که روز گذشته در ترکیه کشف و اعضای آن دستگیر شدند را فاش کرد.

هسته اسرائیلی موساد که روز گذشته در ترکیه کشف شد، شامل 7 مزدور ترک و عرب سازمان داده شده در 9 هسته جاسوسی متشکل از 56 عضو است.

فعالیت این هسته جاسوسی جمع‌آوری اطلاعات درباره برخی از رهبران مخالف کشورهای عربی مقیم ترکیه عنوان شده است.

به گفته رسانه‌های ترکیه، تیم‌های عملیاتی این هسته جاسوسی، برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد خارجی‌های مقیم ترکیه آموزش دیدند و با قرار دادن دستگاه‌های ردیابی بر روی خودروهای آنها و هک شبکه‌ «وایر فای» آنان، اقدام به جاسوسی از افراد می‌کردند.

عملیات مراقبت و رصد

در هسته جاسوسی موساد 9 افسر اطلاعاتی اسرائیلی برای جمع آوری اطلاعات درباره بازدیدکنندگان از وبسایت‌های عربی فعالیت می‌کردند.

این هسته 9 نفره، اطلاعاتی که میان افراد رد و بدل می‌شود را شنود کرده و با گرفتن عکس‌ افراد و شنیدن محتوای جلسات دوجانبه، عملیات مراقبت و رصد را
انجام می‌دادند.

رسانه‌های ترکیه فاش کردند که جاسوسان موساد تلفن‌هایی از کشورهای اسپانیا، آلمان، سوئد، مالزی، اندونزی و بلژیک را برای انجام عملیات‌های خود بکار می‌بردند.

بنا به گزارش رسانه‌های ترکیه، مسئول یکی از هسته‌ها با نام مستعار «شرین الیان»، از طریق خط تلفن آلمانی با یک فلسطینی به نام «خالد نجم» تماس گرفته و به او ماموریت داد تا وبگاه‌های خبری ایجاد کند و اخبار این وبگاه‌ها را با بارگذاری ویروس برای نفوذ به تلفن همراه سوژه برای او ارسال کند.

طبق این گزارش، موساد در یکی از عملیات‌ها، محمد فللی و عبدالله فلاحه دو مزدور اهل حلب سوریه را مامور کرد تا دفتر «هشام یونس یحیی قفیشه»، رئیس هیئت مدیره شرکت «تریند جیو» در یکی از مناطق استانبول را شناسایی کرده و تلفن همراه، کامپیوتر و اسنادی از خانه‎ او در منطقه «باشاک شهیر» را سرقت کنند.

قفیشه اردنی الاصل و مقیم ترکیه پیشتر به‌دلیل مسئولیتی که در تامین مالی حماس و سرمایه‌گذاری برای آن سازمان به عهده داشت در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته بود.

او نقش مهمی در انتقال وجوه مالی به نمایندگی از شرکت‌های مختلف مرتبط با حماس ایفا کرده است.

چهره‌های وابسته به اخوان

رسانه‌های ترکیه فاش کردند که «موساد» فللی و فلاحه را مامور پیگیری فعالیت یک روزنامه‌نگار، یک پزشک و یک کارگر مصری مقیم ترکیه کرده بود.

این رسانه‌ها گزارش دادند که هسته جاسوسی اسرائیلی یکی از رهبران برجسته اخوانی مخالف دولت مصر و دو تن دیگر از رهبران اخوان که به عنوان پزشک در مرکز پزشکی «محمد الفاتح» ترکیه کار می‌کنند را تعقیب کرده بود.

این هسته جاسوسی یکی از ساختمان‌های معروف منطقه «باشاک شهیر» استانبول که یکی از رهبران ارشد اخوان در آن زندگی می‌کند، همچنین ساختمان‌های مجاور که عناصر و رهبران گروه اخوان در آن ساکن هستند، را زیر نظر گرفته بود.

اعضای این هسته قرار بود وارد منازل مسکونی این شهروندان مصری‌ ساکن ترکیه شده و از طریق هک شبکه‌ «وای فای»، اطلاعاتی درباره آنها جمع‌آوری کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید