نشست جده بر ضرورت برقراری آتش‌بس در سودان تاکید کرد

کمیته گروه تماس شامل مصر، سعودی و دبیرکل اتحادیه عرب در نشست جده بر تداوم تلاش‌های خود برای برقراری و تثبیت آتش‌بس در سودان به‌منظور دستیابی به راه‌حل‌های برون‌رفت از بحران در این کشور تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گروه تماس متشکل از وزرای عرب در رابطه با بحران سودان روز چهارشنبه 27 اردیبهشت در اولین نشست خود در جده ضمن تاکید بر ضرورت برقراری آتش‌بس در سودان، نسبت به مداخله در امور داخلی این کشور هشدار داد.

وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه تماس شامل مصر، سعودی و دبیرکل اتحادیه عرب در نشستی که در جده برگزار شد بر اهمیت دستیابی به آتش‌بس فوری و پایدار در سودان تاکید کرد.

بر اساس این بیانیه، گروه تماس عربی حمایت خود را از بیانیه‌ نمایندگان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان که اخیرا در جده برای حفاظت از غیرنظامیان، تسهیل فعالیت‌های انسان‌دوستانه و رفع نیازهای فوری بشردوستانه در جده درباره آن توافق شد، ابراز کرد.

شرکت کنندگان در این نشست ضمن قدردانی از تلاش‌های تعدادی از کشورهای عربی در کاهش درد و رنج مردم سودان، تاکید کردند که این گروه به تلاش‌های خود برای ارتباط‌گیری با همه طرف‌های سودانی و هماهنگی با گروه‌ها و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی به منظور دستیابی به راه‌حل‌هایی برای حل بحران این کشور ادامه خواهد داد.

این کمیته گروه تماس با تصمیم شورای وزیران کشورهای عربی در 7 ماه مه تشکیل شد و امروز 17 مه اولین نشست خود را در حاشیه نشست مقدماتی اجلاس سران کشورهای عربی در جده برگزار کرد.

جمال رشدی، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که این کمیته علاوه بر دبیرکل اتحادیه کشورهای عربی، شامل پادشاهی عربی سعودی و مصر نیز می‌شود.

برقراری آتش‌بس کامل

جمال رشدی گفت: «این کمیته که به دنبال انجام تماس‌های لازم با هدف دستیابی به آتش‌بس کامل و پایدار و رسیدگی به علل بحران است به گونه‌ای عمل می‌کند که خواسته‌های مردم سودان برای تحقق ثبات و امنیت برآورده شود».

سخنگوی اتحادیه عرب افزود: «اعضای کمیته گروه تماس ضمن شنیدن سخنرانی شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی درباره تحولات مذاکرات تحت حمایت کشورش در جده با هدف دستیابی و تثبیت‌ آتش‌بس بین دو طرف متخاصم در سودان، خواستار فرصت دادن به غیرنظامیان به ویژه در خارطوم برای دریافت کمک‌های لازم شدند».

سخنگوی اتحادیه عرب گفت که احمد ابوالغیط، دبیرکل این اتحادیه بر اهمیت تعهد طرفین سودانی به آتش‌بس به عنوان مقدمه‌ای برای دستیابی به صلح جامع به گونه‌ای که امکان بازگشت به میدان سیاست برای رسیدگی به بحران سودان در تمام جنبه‌هایش فراهم شود، تاکید کرد.

شایان ذکر است که ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع در 12 مه توافقنامه‌ای تحت عنوان «اصول اولیه» را در جده امضا کردند که بر پایبندی آنها به حاکمیت و وحدت سودان تأکید می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید