نگرانی سازمان ملل از ادامه حملات حوثی‌ها در مأرب و ساحل غربی یمن

تشدید حملات حوثی‌ها در هدف قرار دادن غیرنظامیان باعث ادامه بحران، افزایش درد و رنج آوارگان و جلوگیری از ادامه فعالیت‌های سازمان‌های امدادرسان می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به یمن، بار دیگر نگرانی خود را از تشدید تنش‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان مأرب و ساحل غربی ابراز کرد و درباره ادامه تنش‌ها هشدار داد.

گراندبرگ در جریان سفر جمعه، 26 نوامبر، خود به مسکو گفت: «ما با احتمال تشدید تنش‌های نظامی روبرو هستیم که قطعا باعث افزایش درد و رنج غیرنظامیان خواهد شد.»

شایان ذکر است گراندبرگ که تا به حال چندین بار حملات شبه‌نظامیان حوثی را محکوم کرده است، چهارشنبه گذشته نیز این موضع خود را در خصوص حملات حوثی به مأرب، تکرار کرد و تاکید داشت که این حملات، امکان دستیابی به راه حل از طریق مذاکره برای این منازعه را تضعیف می‌کند.

گفتنی است که شبه‌نظامیان حوثی نیابتی ایران در یمن به‌رغم همه فراخوان‌ها و هشدارهای بین‌المللی درباره خطر شدید ادامه درگیری‌ها برای میلیون‌ها آواره‌ یمنی که در این استان در اردوگاهها و چادرها زندگی می‌کنند، از فوریه گذشته به حملات خود علیه استان نفت‌خیز مأرب، ادامه می‌دهند.

حملات کور

در این زمینه، سازمان دیدبان حقوق بشر، پنج‌شنبه، نسبت به حملات حوثی‌ها علیه غیرنظامیان هشدار داد و خاطرنشان کرد که شبه‌نظامیان مسلح از سپتامبر تاکنون، اقدام به شلیک کور گلوله توپ و موشک‌های بالستیک به مناطق پرجمعیت مأرب كردند که این اقدام آنها منجر به کشته شدن غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان و موج تازه آوارگان شده است.

افراح ناصر، پژوهشگر امور یمن در سازمان دیدبان حقوق بشر نیز گفت: «غیرنظامیان و آوارگان در مأرب، نزدیک به دو سال است که در معرض آتش و گلوله‌های حوثی ها هستند و برخی از آنها از محرومیت شدید رنج می‌برند. حملات مکرر حوثی‌ها به غیرنظامیان و ممانعت از دسترسی آنها به کمک‌های بشردوستانه، به خط مشی شرم‌آوری تبدیل شده که به کارنامه و سوابق زشت حقوق بشری شبه‌نظامیان حوثی، اضافه می‌شود.

نیروهای دولت قانونی یمن
نیروهای دولت قانونی یمن

تخریب پل‌ها، شناورهای حمل کالا و مسافر و تاسیسات زیربنایی

شبه‌نظامیان حوثی‌ همچنین اقدام به تخریب پل‌ها، شناورهای حمل کالا و مسافر و زیرساخت‌ها در مسیر حدیده - تعز کردند تا از پیشروی نیروهای مشترک در این مناطق جلوگیری کنند. شبه‌نظاميان قبل از شكست خوردن از نیروهای مشترک، آسیب جدی را به زیرساخت‌های مناطق تازه آزاد شده منطقه حیس در استان حدیده وارد کردند.

مطهر القاضی، رئیس شورای محلی منطقه حیس جمعه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که شبه‌نظامیان حوثی، 6 پل متوسط و بیش از 10 شناور حمل کالا و مسافر را در مسیرهای الحدیده، تعز، عدن و سقم منفجر کرده و سپس به سمت منطقه مقبنه در استان تعز و منطقه جبل راس و الجراری در استان الحدیده، گریختند.

القاضی افزود که شبه‌نظامیان به‌رغم این که می‌دانستند، منفجر کردن پل‌ها و این شناورها تاثیری بر اجرای عملیات نیروهای مشترک نخواهد گذاشت به طور عمد زیرساخت‌ها را تخریب می‌کنند که با وجود این اقدامات آنها نیروهای مشترک موفق به آزادسازی کل منطقه حیس شدند.

به گفته او «نیروهای مشترک، نیاز چندانی به عبور از این مسیرها ندارند، زیرا جاده‌های خاکی و فرعی وجود دارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید