تناقض‌گویی مسئولان درباره روند واکسیناسیون ضد کرونا در ایران

وزیر بهداشت و نایب رئيس مجلس ایران در یک روز دو ادعای متناقض مطرح کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با گسترش موج پنجم شیوع کرونا در ایران، مقامات ارشد این کشور همچنان به تناقض‌گویی درباره «روند واکسیناسیون ضد کرونا» ادامه می‌دهند به طوری که در یک روز وزیر بهداشت آن را «سریع» و نایب رئیس مجلس ایران آن را «کند» عنوان کرد.

خبرگزاری «ایسنا» جمعه 16 ژوئیه، با انتشار دو خبر به فاصله 30 دقیقه به ترتیب از سعید نمکی، وزیر بهداشت و امیر‌حسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رئیس مجلس ایران، ادعاهای متناقض آنان درباره روند واکسیناسیون علیه کرونا در این کشور را آشکار کرد.

وزیر بهداشت ایران که جمعه همراه با علیرضا زالی، فرمانده عملیات ستاد مبارزه با کرونا استان تهران از سه مرکز خودرویی و تجمیعی واکسیناسیون بازدید بعمل آورده، ادعا کرد: «بسیاری از مردم از روند واکسیناسیون راضی هستند.»

این در حالی است که امیر‌حسین قاضی‌زاده هاشمی، نایب رییس مجلس ایران ادعای کاملا مغایری با اظهارات وزیر بهداشت مطرح کرد و گفت:«روند واکسیناسیون با توجه به وسعت ایران کند است».

قاضی زاده هاشمی در حاشیه هشتمین انتخابات نظام پزشکی ایران، گفت:«با توجه به گستردگی ایران روند واکسیناسیون ما کند است و هر بیماری در هر نقطه‌ای دیده می‌شود مدتی بعد هم به کشور ما می‌رسد».

از سویی واکسن «پاستوکووک» که ایران مدعی تولید مشترک آن با کشور کوبا شده، چندی پیش با اعلام سفارت این کشور مشخص شد که تنها با هدف انجام تحقیقات به ایران داده شده است تا از این طریق مجوز استفاده اضطراری برای آن کسب شود. همچنین مشخص شده که این واکسن نیز ایرانی نیست و کوبا در ایران اصلا چنین پروژه‌ای ندارد.

از طرفی واکسن «برکت» تولید ایران نیز مورد تایید سازمان جهانی بهداشت قرار نگرفته و گزارشی از مراحل آزمایش‌های بالینی آن منتشر نشده است.

در سایه نابسامانی‌های سیاسی و اقتصادی جاری در ایران برخی از مردم این کشور از وعده‌های محقق نشده مسئولان رژیم نا‌امید شده و به دلیل کمبود واکسن در ایران و کند شدن روند واکسیناسیون، برای دریافت واکسن به کشورهای همسایه به خصوص ارمنستان سفر می‌کنند.

طبق رسانه‌های ارمنستان از ابتدای امروز جمعه 16 ژوئیه این کشور شرط واکسیناسیون اتباع ایرانی را اخذ اقامت توریستی حداقل 10روزه اعلام کرده است.

بنا به آمار وزارت بهداشت ایران تاکنون 5 میلیون و 507 هزار و 841 نفر دوز اول و 2 میلیون و 219 هزار و 693 نفر دوز دوم واکسن ضد کرونا را دریافت کرده‌اند.

همچنین بنا به اعلام وزارت بهداشت ایران روز گذشته تعداد فوتی‌ها بر اثر ابتلا به کرونا در این کشور از مرز 200 نفر فراتر رفته است که با توجه به گستردگی شیوع بیماری کرونا به ویژه سویه‌های جدید و جهش‌یافته آن از جمله نوع دلتا و کندی روند

واکسیناسیون در ایران و بی‌اعتمادی مردم به حکومت، صحت آمار رسمی ارائه شده از سوی مسئولان همچنان مورد تردید است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید