دبیرکل سازمان ملل خواستار توقف فوری جنگ در غزه شد

گوترش: آمار کشته‌ها مرا دچار بهت کرده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز یکشنبه 16 می 2021 در نشست فوری شورای امنیت برای بررسی تحولات فلسطین، از دو طرف درگیری خواست که عملیات نظامی را فورا متوقف کنند.
گوترش در سخنانی در شورای امنیت تاکید کرد که اقدامات نظامی جاری بین نیروهای اسرائیلی و گروه‌های فلسطینی «به شدت دهشتناک» است و از آمار شهروندان غیرنظامی کشته شده به ویژه کودکان و زنان، دچار بهت شده است.
او در ادامه افزود: «تنها راه‌حل ممکن، بازگشت به مذاکرات برای تاسیس دو دولت است که در کنار هم و در صلح و امنیت زندگی کرده و همدیگر را به رسمیت بشناسند و قدس براساس قطعنامه‌های سازمان ملل، پایتخت هر دو کشور باشد.»
دبیرکل سازمان ملل درباره بالا گرفتن تنش‌ها در نوار غزه هشدار داد که این موضوع می‌تواند کل منطقه را با بحرانی انسانی و امنیتی غیرقابل کنترلی کند.
گوترش از دو طرف خواست اقدامات نظامی را فورا متوقف کرده، به آتش‌بس تن دهند و به طرف‌های میانجی اجازه میانجی‌گری دهند.

مخالفت آمریکا


جلسه شورای امنیت به درخواست تونس، نروژ و چین برگزار شد. این کشورها درخواست برگزاری جلسه در 14 می 2021 را داده بودند که این پیشنهاد با مخالفت ایالات متحده مواجه شد.
جلسه روز یکشنبه در حالی برگزار شد که تلاش‌ها برای میانجی‌گری میان دو طرف درگیر و برقراری آتش‌بس تا کنون راه به جایی نبرده است.
پیشتر پادشاهی عربی سعودی با میزبانی نشست‌های عربی در شورای امنیت نگاه‌ها را به حملات اخیر اسرائیل جلب کرده و درباره وظایف جامعه جهانی برای محافظت از شهروندان غیرنظامی بحث و گفتگو کرده بود. عبدالله المعلمی، نماینده دایم سعودی در سازمان ملل وظیفه هماهنگی این نشست‌ها را بر عهده داشت.


درخواست‌های بین‌المللی برای توقف جنگ

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر هم در این نشست تنش‌های جاری و درگیری اسرائیل و فلسطینی‌ها را نتیجه «تبعید سیستماتیک» صورت گرفته در منطقه «الشیخ جراح» قدس خواند.
وانگ‌یی، وزیر امور خارجه چین هم خواستار ادامه گفتگوها میان اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها شد و گفت که اماکن مقدس در قدس باید محترم شمرده شده و از مورد هدف قرار گرفتن شهروندان غیرنظامی جلوگیری کرد.
ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن از جامعه جهانی خواست برای ایجاد فرصتی برای مذاکره برای پایان دادن به آنچه او «اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل» خواند، کار بکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید