مرگ ده‌ها نفر در اثر فشار جمعیت در یک مراسم مذهبی در شمال اسرائیل

مقام‌های اسرائیلی: جان‌باختگان این حادثه در نتیجه فشار جمعیت خفه یا له شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در یک مراسم مذهبی در شمال اسرائیل، در بامداد جمعه 30 آوریل 2021، بر اثر فشار جمعیت دهها نفر جان‌باخته و دست‌کم 150 نفر دیگر به شدت مجروح شدند.

بنیامین ناتنیاهو نخست وزیر اسرائیل، این حادثه را «فاجعه بزرگ» خوانده است. بنا به گفته منابع بیمارستانی اسرائیل، دست‌کم 44 نفر در این حادثه جان باختند.

از سویی کادرهای اورژانس این کشور اعلام کردند که حادثه زمانی اتفاق افتاد که ده ها هزار شهروند یهودی اسرائیلی برای شرکت در مراسم مذهبی سالانه سر قبر خاخام شیمونبار یوخای که در نزدیکی شهر صفد واقع است، راهی کوه مرون در شمال این کشور شده بودند که در اثر فشار و ازدحام جمعیت دهها نفر جان باختند.

تیم‌های اورژانس اسرائیل در ابتدا گفتند که حادثه بر اثر فرو ریختن پله‌ها روی داده است، بعد از آن اما توضیح دادند که قربانیان این حادثه در نتیجه فشار جمعیت جان خود را از دست دادند.

حادثه زمانی رخ داد که در بزرگترین تجمع از زمان شیوع پاندمی کرونا، دهها هزار نفر برای شرکت در مراسم مذهبی و زیارت این ضریح به منطقه آمدند.

حادثه فرو ریختن پل در اسرائیل
حادثه فرو ریختن پل در اسرائیل

علی‌رغم این‌که مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند که به تجمع 10 هزار نفری در این مکان مجوز داده‌اند، برگزار کنندگان این مراسم می‌گویند که بیش از 650 دستگاه اتوبوس کرایه گرفته شده تا شرکت کنندگان که تعداد آنها دست‌کم 30 هزار نفر است را از نقاط مختلف اسرائیل به این مکان منتقل کنند.

این در حالی است که رسانه‌های محلی اسرائیل تایید کردند که تعداد تجمع کنندگان در این مراسم دینی به 100 هزار نفر می‌رسد.

گفتنی است که در پی وقوع حادثه در بامداد روز جمعه تصاویری هولناک در شبکه‌های اجتماعی از تعداد قربانیان آن منتشر شده است.

همچنین در عملیات امداد و نجات 6 فروند بالگرد به کمک خودروهای اورژانس شتافته تا مجروحان حادثه را به بیمارستان‌های دو شهر نهاریا و صفد در شمال این کشور منتقل کنند.

شایان ذکر است که مقام‌های اسرائیلی در سال 2020 برگزاری این مراسم مذهبی را به دلیل شیوع پاندمی کرونا منع کرده بودند، اما در نتیجه عملیات موفق واکسیناسیون علیه کرونا در این کشور طی ماه‌های اخیر بسیاری از محدودیت‌ها رفع شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید