یکی از رهبران پیشین القاعده: الظواهری برای ایران کار می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

محمد ابراهیم مکاوی، از رهبران پیشین سازمان القاعده که مسئولان آمریکایی او را با سیف العدل فرمانده شاخه نظامی القاعده اشتباه گرفته بودند، فاش ساخت که ایمن الظواهری رهبر القاعده با ایران و دستگاه اطلاعاتی آن همکاری دارد.

مکاوی به «العربیه» گفت: «همه در سازمان القاعده می‌دانستند که الظواهری با دستگاه اطلاعاتی ایران و سودان رابطه دارد و او و دوستش عبدالعزیز الجمل برای دستگاه اطلاعاتی ایران کار می‌کنند.»

مکاوی خاطر نشان کرد که از سال 1989 هنگامی که در پیشاور پاکستان بود، با الظواهری اختلافات فکری و سازمانی داشت که در میان طرفداران القاعده علنی شده بود. به گفته وی رهبر القاعده در جستجوی نام و آوازه شخصی برای خود بود ولی به لحاظ اخلاقی، ایمانی و شخصی از اهلیت لازم برخوردار نبود.

مکاوی همچنین افزود که الظواهری در سال 1987 با کمک یکی از رهبران اخوان المسلمین در سوئیس، روادیدهای متعدد برای سفر به اروپا و آمریکا را گرفت و در حملات 11 سپتامبر مشارکت داشت و پس ازآن دیگر کاملا از حرکت افتاد و ارزش چندانی در القاعده نداشت.

شایان ذکر است که محمد ابراهیم مکاوی افسر سابق ارتش مصر بود که به دلیل افکارش از ارتش بیرون آمد و به پاکستان رفت و عضو سازمان الجهاد شد و در جنگ أفغانستان شرکت کرده و با یک زن پاکستانی ازدواج کرد و تابعیت پاکستانی گرفت.

سازمان القاعده
سازمان القاعده

اشتباه گرفته شدن با سیف العدل

نام مکاوی با نام محمدصلاح زیدان معروف به سیف العدل، فرمانده شاخه نظامی القاعده اشتباه گرفته شد زیرا مسئولان آمریکایی تصور کردند که مکاوی همان سیف العدل و جانشین فرمانده القاعده است و 10 میلیون دلار جایزه برای کسی اختصاص دادند که اطلاعات لازم برای دستگیری او را در اختیارشان قرار دهد.

مکاوی در این رابطه گفت که دستگاه اطلاعاتی ایران، محمد صلاح الدین زیدان ملقب به سیف العدل را در سال 2001 در پی ورودش به خاک ایران از افغانستان، دستگیر کرد و او هم اکنون در ایران است.

وی خاطر نشان کرد که نظام ایران، ولید مصطفی حامد ملقب به ابوالولید، داماد زیدان را به اتهام جاسوسی دستگیر و به زندان اوین انداخت.

عکس زیدان به ضمیمه گفته‌های مکاوی

عمرو عبدالمنعم، پژوهشگر پرونده گروه‌های افراطی فاش ساخت که مسئولان آمریکایی در اوایل آوریل 2004 اعلام کردند که سیف العدل عنصر تحت پیگرد شماره یک است که 10 میلیون دلار برای اطلاعات مربوط به دستگیری وی اختصاص داده شد. عکس زیدان در کنار گفته‌های مکاوی به عنوان این که او همان سیف العدل است، قرار داده شد ولی مکاوی تاکید کرد که هیچگاه این لقب را نداشته بلکه ملقب به ابوالمنذر بود که از همان ابتدا از سوی مسئولان مصری فاش گردید.

وی در گفته‌هایش به «العربیه » تاکید کرد که مکاوی یا همان ابوالمنذر در تطابق دادن خود با عناصر القاعده شکست خورد و در میان محافل آن‌ها رفت و آمد داشت. به نظر او جنگ أفغانستان، بی نتیجه است و حرکتی که الظواهری و عبدالعزیز الجمل تحت عنوان جهاد درافغانستان رهبری می کنند، دروغی است که رهبران القاعده سعی دارند از آن طریق بر دیگر سازمان‌ها مسلط شده و رهبری‌های متوهمانه و دروغینی را ایجاد کنند.

او تاکید کرد که مکاوی کوشید تا در دوران ریاست جمهوری مرسی در مصر با این نظام اخوانی ارتباط بگیرد اما از سوی آنها نادیده گرفته شد و به همین دلیل نیز در پاکستان ماند.

شایان ذکر است که در بخشی از اسناد به دست آمده در مخفیگاه بن لادن در پاکستان معروف به «اسناد ابوت‌آباد» فاش شده که برخی از فرماندهان سپاه پاسداران در سال گذشته از جمله سرتیپ سعید قاسمی و حسین الله کرم، همکاری نظام ایران با القاعده در سال‌های گذشته و آموزش دادن عناصر آن را فاش ساختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید