سودان اجرای توافق با روسیه درباره پایگاه نظامی «فلامینگو» را تعلیق کرد

فلامینگو قادر به پذیرش کشتی‌های اتمی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت سودان چهارشنبه 28 آوریل 2021 اعلام کرد که به روسیه اطلاع داده که اجرای توافق امضا شده میان مسکو و خارطوم درباره پایگاه نظامی دریایی «فلامینگو» را تا تصویب آن از سوی قوه مقننه کشور سودان تعلیق می‌کند.

این توافق‌نامه میان مسکو و خارطوم برای احداث پایگاه دریایی نظامی در دریای سرخ، در سال 2017 در دوره ریاست عمر البشیر، رئیس جمهوری مخلوع سودان امضا شده بود.

ناوگان روسیه
ناوگان روسیه

روسیه اواخر سال گذشته از احداث پایگاه نظامی در دریای سرخ در سودان با قابلیت استقرار کشتی‌های اتمی خبر داده بود. در راستای همین توافق‌نامه در فوریه گذشته اولین ناو جنگی روسی وارد بند پورت سودان شد.

دولت سودان همچنین چهارشنبه تاکید کرد که به روسیه ابلاغ کرده هر استقرار نظامی جدید در پایگاه نظامی «فلامینگو» در دریای سرخ را موقف کند.

از سویی منابع نظامی به شبکه «الحدث» گفته‌اند که « فرماندهی عالی در دولت سودان» سه‌شنبه تکمیل پروژه احداث پایگاه «فلامینگو» روسیه در دریای سرخ را تعلیق کرد.

ناوگان روسیه
ناوگان روسیه

به گفته برخی منابع مقامات سودانی از فرمانده منطقه نظامی دریای سرخ خواسته‌اند تا علاوه بر توقف ورود ناوگان روسیه به این پایگاه، صدور هر مجوز ورود جدیدی برای روسیه، یا دریافت مجوز ورود قدیمی به نفع این کشور را متوقف کند.

دولت سودان همچنین تاکید کرد که به فرمانده نیروهای روسی مستقر در پایگاه فلامینگو اطلاع داده که تصویب توافق میان خارطوم و مسکو جز به واسطه شورای قانونگذاری سودان یا به نمایندگی از آن توسط (شورای حاکمیت یا شورای وزیران) انجام نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید