رئیس جمهوری آمریکا: جنگ طولانی افغانستان باید پایان یابد

روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا دو روز دیگر رسماً آغاز میشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه چهارشنبه 28 آوریل 2021، در اولین سخنرانی‌اش در کنگره گفت، اکنون سربازانی از آمریکا در افغانستان حضور دارند که پس از حملات یازدهم سپتامبر 2001، متولد شده اند به همین خاطر باید این جنگ طولانی پایان یابد.

به گزارش منابع خبری، بایدن اضافه کرد که کشورش اسامه بن لادن، رهبر سابق شبکه القاعده را به کیفر اعمالش رساند و اکنون زمان آن رسیده که نیروهای آمریکایی به خانه خود بازگردند.

به گفته جو بایدن، طی دو دهه گذشته تهدید «هراس‌افکنی» از افغانستان فراتر رفته و آمریکا توانایی سرکوب تهدیدها را در آینده حفظ خواهد کرد.

از سوی دیگر، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه 27 آوریل 2021، در مصاحبه با شبکه خبری «CNN» در رابطه به نگرانی‌ها پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان گفت که هیچ طرفی در این کشور علاقمند به جنگ داخلی نیست.

بلینکن تاکید کرد، هیچ کس به شمول دولت کابل، طالبان و کشورهای همسایه افغانستان، در یک جنگ تازه داخلی منافع ندارد و منافع این کشور نیز در این جنگ نیست.

از سوی دیگر، برخی فعالان سیاسی و حقوق بشر در افغانستان گفته‌اند که امروز همبستگی ملی و قانونمندی از نیازمندی‌های مهم این کشور است.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به این باور است: «جنگ افغانستان ادامه دارد و هر روز از غیرنظامیان قربانی می‌گیرد. دوام جنگ، دوام وابستگی افغانستان است، با یا بدون حضور نیروهای خارجی. خودکفایی، توسعه اقتصادی، امکان زند‌گی عزتمندانه برای همه شهروندان، با دوام جنگ ممکن نیست. به جنگ پایان دهید.»

محمود صیقل، نماینده پیشین افغانستان در سازمان ملل متحد به این نظر است: «وقت آن است که قبل از هرگونه مذاکره با طالب، در يك بازنگرى سياست داخلى، اشتباهات بيست سال گذشته تشخيص شده و بابت شان عذرخواهى صورت گيرد و لااقل تعهد به عمل آيد كه تكرار نخواهند شد. بدون آن، صف پاك جمهوريت يقيناً كه جاى غاصبان قدرت، فاسدان، متعصبان، بى‌كفايتان و ناكامان تاريخ نيست.»

قرار است روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا دو روز دیگر رسماً آغاز شود تا 11 سپتامبر امسال پایان یابد.

آمریکا حدود 20 سال پیش به هدف مبارزه با «تروریزم» وارد افغانستان شد که جنگ این کشور یکی از طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌رود. حالا رئیس جمهوری آمریکا تصمیم دارد تمام سربازان‌اش را در آستانه بیستمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001، از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید