آمریکا: نزدیک شدن قایق‌های ایرانی به کشتی‌هایمان در خلیج اقدامی تحریک‌آمیز است

این حادثه، دومین مورد «آزار و مزاحمت» قایق‌های تندرو ایرانی به ناوهای آمریکایی در ماه جاری بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک آمریکا، در واکنش به مزاحمت‌های دریایی قایق‌های تندروی سپاه پاسداران ایران برای کشتی‌های آمریکایی در روزهای گذشته، گفت: «نزدیک شدن قایق‌های (جنگی) ایرانی به کشتی‌های‌مان در خلیج، اقدامی تحریک‌آمیز است».

به گزارش «آسوشیتد پرس»، ژنرال مارک میلی، چهارشنبه 28 آوریل 2021، طی سخنرانی در کانون «سدونا برای دفاع از دمکراسی» که از شبکه «NBC» آمریکا پخش شد، افزود «تدابیر مناسب را برای دفاع از خود اتخاذ خواهیم کرد».

او درباره خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان نیز گفت: «خطرهای بازگشت گروه القاعده پس از خروج‌مان را درک می‌کنیم، اما به زیر نظر گرفتن اوضاع در آن کشور ادامه خواهیم داد».

نیروی دریایی آمریکا، روز دوشنبه از نزدیک شدن خطرناک و تحریک‌آمیز قایق‌های جنگی متعلق به سپاه پاسداران ایران به دو کشتی آمریکایی طی ماه آوریل جاری پرده برداشتند.

روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» به نقل از این منابع که نامی از آنها نبرده، فاش کرد که در 2 آوریل 2021 و درست در زمانی که گفتگوهای وین درباره سرنوشت برجام از سرگرفته شد، قایق‌های جنگی تندرو سپاه‌ پاسداران تا فاصله 50 متری به دو کشتی آمریکایی نزدیک شدند و یکی از کشتی‌ها برای جلوگیری از برخورد، ناچار شده مسیر خود را تغییر دهد.

نیروی دریایی آمریکا تاکید کرد که قایق‌های تندرو و کشتی سپاه پاسداران ایران به دو کشتی گارد ساحلی آمریکا طی عملیات گشت‌زنی آن در آب‌های بین‌المللی در بخش جنوبی از آب‌های خلیج، نزدیک شدند.

مقامات ارتش آمریکا همچنین اعلام كرد كه در حادثه دیگری 3 قایق جنگی تندرو متعلق به سپاه پاسداران ایران، عصر دوشنبه 26 آوریل، به یک ناو جنگی و یك قایق دیگر آمریکایی در آب‌های خلیج نزدیک شده و فاصله ایمنی را نقض و ایجاد مزاحمت کردند.

تنگه هرمز
تنگه هرمز

ارتش آمریکا در بیانیه‌ای شامگاه سه‌شنبه، جزئیات این حادثه را تشریح كرد و گفت: «خدمه آمریكایی از طریق پیام‌های رادیویی و بلندگو هشدارهای متعددی صادر كردند اما قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران به مانورهای نزدیك خود ادامه داده و تا فاصله 70 متری کشتی گشت دریایی آمریکا پیشروی کردند.»

در نهایت ناو آمریکایی مجبور به صدور چند اخطار آتش شد و به دنبال آن قایق‌های سپاه به «فاصله امن» رفتند و از شناورهای ایالات متحده دور شدند. در این بیانیه آمده است: «پس از اقدام به شلیک گلوله‌های هشدار از سوی ناو آمریکایی یو اس اس فایربولت متعلق به نیروی دریایی آمریکا و کشتی «پارانوف» متعلق به گارد ساحلی آمریکا، قایق‌های نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران از این دو ناو آمریکایی به فاصله امن دور شدند.»

ناوگان پنجم ارتش آمریکا گفت كه این حادثه ساعت 8 شامگاه دوشنبه 26 آوریل در شمال خلیج، حین گشت‌زنی شناورهای آمریکایی در آب های بین‌المللی رخ داد. نزدیکترین مسافتی که قایق‌های تهاجمی سریع ایران به این دو کشتی آمریکایی نزدیک شدند، 68 یارد بود.

دو ناو «فایربولت» و «پارانوف»، در زمان حادثه در حال انجام مانور امنیتی روزانه در آبهای بین‌المللی بودند.

بنا به این گزارش این حادثه، دومین مورد «آزار و مزاحمت» قایق‌های تندرو ایرانی به ناوهای آمریکایی در ماه جاری بوده است.

این گونه فعالیت‌ها که امنیت دریانوردی را تهدید می‌کند در دوره دولت دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری پیشین آمریکا به صفر رسیده بود اما از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه گذشته بیشتر شده و از سال 2017 تاکنون این اولین مورد مزاحمت دریایی است که طی آن نیروی دریایی آمریکا برای دور کردن قایق‌های ایرانی مجبور به شلیک آتش هشدار می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید