وزیر خارجه آمریکا: هیچ طرفی در افغانستان علاقمند به جنگ داخلی نیست

توزیع عادلانه قدرت مهم‌ترین نکته برای ثبات افغانستان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا در رابطه با نگرانی‌ها، پس از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان گفت که هیچ طرفی در این کشور علاقمند به جنگ داخلی نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه 27 آوریل 2021، در مصاحبه با شبکه خبری «CNN»، تاکید کرد، هیچ کس در یک جنگ تازه داخلی منافع ندارد و منافع افغانستان نیز در این جنگ نیست.

بلینکن اضافه کرد که دولت افغانستان، طالبان و هیچ کشور همسایه این کشور، جنگ را نمی‌خواهند و هیچ طرفی در افغانستان علاقمند به جنگ داخلی نیست.

در همین حال، برخی سناتوران آمریکا پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در مورد حقوق زنان، حفظ دست‌آوردهای 20 سال گذشته و آینده این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

از سوی دیگر، برخی آگاهان مسایل سیاسی افغانستان به این باور هستند که توافق سیاسی میان طرف‌های درگیر و توزیع عادلانه قدرت از مهم‌ترین نکات برای ثبات این کشور است که پس از خروج کامل نیروهای خارجی برای آینده افغانستان کدام مشکل رخ نخواهد داد.

احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی افغانستان گفته است: «قبل از خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان اگر با مخالفین به یک آتش‌بس دایمی و تفاهم نرسیم شاهد شروع یک جنگ داخلی خواهیم بود. خدای ناخواسته اگر این جنگ‌های داخلی شعله‌ور شود دستانی مرموزی که در پی ترسیم تجزیه افغانستان اند به اهداف شان نزدیک خواهند شد.»

سعیدی اضافه کرد: «به همه سیاسیون می‌گویم که هوشیار باشید و غفلت نکنید. افغانستان بخاطر واحد و ثابت ماندن بالای همه‌ی ما و شما حق دارد.»

ناهید فرید، عضو پارلمان افغانستان به این باور است: «بحران منازعه قدرت نباید بعد از مذاکرات صلح عمیق‌تر شود. فرصت تاریخی برای ایجاد یک نظام همه شمول که همه مردم افغانستان خود را در آیینه آن ببینند می‌تواند نوید بخش ثبات دائمی در افغانستان باشد. طالبان قسمتی از مشکل افغانستان هستند، نه همه آن!.»

قرار است روند خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تا سه روز دیگر رسماً آغاز شود تا 11 سپتامبر امسال پایان یابد.

جنرال (ژنرال) اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، یک‌شنبه 25 آوریل 2021، در یک نشست خبری در کابل گفت، نیروهایش آماده خروج می‌شوند و این روند آغاز شده ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید