نخستین سخنرانی بایدن در کنگره تحت تدابیر شدید امنیتی

بایدن در حالی که 2 زن به عنوان راس قدرت در پشت سر او قرار دارند، سخنرانی خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی بی‌سابقه و تحت تدابیر شدید امنیتی، چهارشنبه 28 آوریل 2021 در نشست مشترک کنگره سخنرانی خواهد کرد. نکته قابل توجه این است که نه فقط محدودیت حضور ناشی از شیوع کرونا وجود دارد بلکه بایدن در برابر دو زن به عنوان راس قدرت، سخنرانی خواهد کرد.

این سخنرانی، «سخنرانی وضعیت فدرال» نیست که روال عادی دارد، هر چند در بر دارنده سنن معمول از جمله اعلام ورود رئیس جمهوری، کف زدن و دیگر موارد نیز می‌شود.

اطراف ساختمان کاپیتال در واشنگتن در آستانه نخستین سخنرانی رئیس جمهوری در برابر کنگره در وضعیت آماده باش کامل قرار گرفته است.

تدابیر امنیتی در واشنگتن
تدابیر امنیتی در واشنگتن

سرویس مخفی مسئولیت حفظ امنیت این مناسبت را بر عهده دارد که به عنوان رویداد ویژه امنیتی ملی توصیف شده است. گارد ملی واشنگتن نیز بر آمادگی خود برای تقویت و تحکیم تلاش برای پیاده کردن قانون تاکید کرده و در انتظار موافقت وزارت دفاع است.

ساختمان کنگره از زمان یورش طرفداران ترامپ در 6 ژانویه گذشته، در محاصره سیم خاردار بوده و شاهد حضور نزدیک به 2250 نفر از عناصر گارد ملی است.

شمار حاضران در ساختمان کاپیتال با توجه به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مقایسه به صدها نفری که به شکل عادی در چنین مناسبتی شرکت می‌کردند، بسیار اندک خواهد بود.

شایان ذکر است که کنگره مشتمل بر 535 عضو است و معمولا 1600 نفر در سالن هنگام سخنرانی شرکت دارند اما در نشست امروز تنها 200 نفر برای مشارکت در نظر گرفته شده و میهمانان اجازه حضور ندارند.

بسیاری از جمهوری‌خواهان کنگره در این نشست شرکت نخواهند داشت که بخشی از آن ناشی از تعطیلات مجلس است و درعین حال به این بازمی‌گردد که این عده، دیدار سالانه خود را در اورلاندو در ایالت فلوریدا برگزار می‌کنند.

این در حالی است که مجلس سنا مشغول به کار است و سناتور لیندسی گراهام گفته است که در صدد حضور در این نشست مشترک است. او گفت:«خواهان گوش دادن به رئیس جمهوری هستم.به نظرم در صورتی که بتوانیم باید برای ادای احترام به منصب و شخص رئیس جمهوری در این نشست حضور یابیم.»

ساختمان کنگره آمریکا
ساختمان کنگره آمریکا

به گفته یک منبع آگاه، مجلس سنا 58 کرسی را که به شکلی برابر میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها توزیع شده، تصاحب کرده است.

برخی از تصمیم سازان بر این باورند که فضای تنش‌آلود نژادپرستانه کنونی لزوم دادن اولویت به اضعای رنگین‌پوست کنگره و آمریکایی‌های آسیایی تبار و همچنین حضور اسپانیایی تبارها به عنوان میهمان را ایجاب می‌کند.

این مناسبت به عنوان رویداد ویژه امنیتی- ملی زیر نظر سرویس مخفی در نظر گرفته شده است و ارزیابی مشترکی از تهدیدها انجام گرفته و به صورت بخشنامه به دفتر تحقیقات فدرال و دیگر آژانس‌های مجری قانون ابلاغ شده است.

هنگام ایراد سخنرانی جو بایدن، کامالا هریس معاون او و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان در دو صندلی پشت سر بایدن خواهند نشست. این نشست بی سابقه است زیرا نفر اول و دوم حاکمیت آمریکا، 2 زن هستند که در مسیر جانشینی ریاست جمهوری قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید