حوثی‌ها تسلیحات و مهمات خود را در مناطق مسکونی انبار می‌کنند

انفجار بزرگ صنعاء، پایتخت اشغال شده یمن را لرزاند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان حقوق و آزادی‌های یمن «سام» سه شنبه 27 آوریل 2021 در بیانیه‌ای از اقدام شبه نظامیان حوثی به انبار کردن سلاح و مهمات در مناطق مسکونی خبر داد؛ اقدامی به شدت خطرناک که جان شهروندان غیرنظامی را تهدید می‌کند.

پیام هشدار این سازمان پس از انفجار بزرگ سحرگاه دوشنبه 26 آوریل در صنعاء، پایتخت اشغال شده یمن، مطرح شد. بر اساس گزارش‌ها این انفجار ناشی از اقدام حوثی‌ها به پرتاب موشک بالستیک بود؛ موشکی که در لحظه پرتاب منفجر شد.

در این بیانیه آمده است که انفجار این موشک در انبار اسلحه در نزدیکی بیمارستان آلمانی- سعودی در خیابان الستین شمالی در نزدیکی هتل سندس رخ داد و خسارات شدیدی به بیمارستان و منازل اطراف وارد کرده و باعث رعب و وحشت اهالی گردید.

سازمان«سام» در بیانیه خود تاکید کرد، مسئولیت این گونه اقدامات جنایتکارانه و خلاف قانون، متوجه عاملان آن است که غیرنظامیان و منازل مسکونی را در معرض خطر قرار می دهد.

به گفته شاهدان عینی، در پی این انفجار، سلسله انفجارهایی نیز رخ داد که بیانگر احتمال بروز انفجار مهمات انبار شده در این زاغه بوده و انگشت اتهام به سمت گروه حوثی‌ها گرفته شده است.

شبه نظامیان حوثی در قبال این حادثه سکوت کرده و هیچ گونه اظهار نظری در خصوص این حادثه و محتویات انبار نکردند.

سازمان «سام» تاکید کرد که قوانین بین‌المللی بویژه توافقنامه‌های ژنو و لاهه بر اهمیت تامین حمایت غیرنظامیان از خطر سلاح و ضرورت انبار کردن آن در مناطق دور از مجتمع‌های غیر نظامی و ساختمان‌های مسکونی و زیان‌های ناشی از آن، تاکید داشته و لزوم اقدام طرف‌های بین‌المللی و سازمان ملل برای اجرای تحقیقات در خصوص پیآمدهای انفجار و معرفی مسئولان آن برای محاکمه عادلانه به خاطر زیان‌های مادی و روانی وارد شده به غیرنظامیان را ایجاب می‌کند.

بروز این انفجارهای شدید در روز گذشته، شمال صنعاء را لرزاند تا به حدی که زبانه‌های آتش و ستون‌های غلیظ دود قابل مشاهده بود.

ویدئوهای منتشر شده از سوی فعالان یمن، صحنه‌ زبانه‌های آتش را نشان داد که از مراکز بروز انفجار شعله‌ور شده بود.

رخدادهای مشابه ناشی از انبار کردن سلاح و مهمات و جنگ‌افزار از سوی حوثی‌ها در مناطق مسکونی در نقاط مختلف پایتخت تکرار شده که در بیشتر موارد، قربانیان، زخمی‌ها و همچنین زیان‌هایی را در مراکز غیر نظامی برجای گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید