ظریف: سلیمانی دیپلماسی را فدای میدان کرد؛ حمله به سفارت سعودى براى تخريب برجام بود

ظریف سلیمانی را به فدا کردن دپیلماسی در راه جنگ و تخریب برجام متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فایل صوتی مصاحبه‌ای منتشر نشده از جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، که روز یکشنبه، توسط تلویزیون «ایران اینترنشنال» منتشر شد، جنجال برانگیز شد. ظریف در این گفتگو سعی کرده مجددا نقش «دیپلمات معتدل» را مقابل«جریانات خشن و تندرو» بازی کند تا جایی که به قاسم سلیمانی، فرمانده سابق سپاه قدس، تاخته و او را به « فدا کردن دیپلماسی برای میدان جنگ» و «تخریب برجام» متهم کرده است.

وزیر امور خارجه ایران در این مصاحبه که توسط سعید لیلاز، اقتصاددان نزدیک به دولت روحانی، انجام شده، فاش کرد که حمله صورت گرفته به سفارت پادشاهی عربی سعودی در تهران با هدف تخریب توافق هسته‌ای انجام شد.

در این فایل 3 ساعته ظریف قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه را به فدا کردن دپیلماسی در راه جنگ و سنگ‌اندازی در مسیر برجام متهم کرده و گفت: « کافی است اتفاقاتی که در شش ماه بین نهایی شدن برجام تا به اجرا در آمدن آن رخ داد را مرور کنید، یعنی از تیرماه 1394 تا دی آن سال. آخرین این اتفاقات حمله به سفارت عربستان و گرفتن دو کشتی آمریکایی بود. اولینش سفر سردار سلیمانی به روسیه بود.» به گفته ظریف «سفر آقای سلیمانی به روسیه به اراده مسکو شکل گرفت نه به اراده ما.»

ظریف در این فایل صوتی می‌گوید: «ما ادعا می‌کنیم که آقای سلیمانی پوتین را به جنگ کشید. اما پوتین تصمیمش را گرفته بود. پوتین وارد جنگ شد، اما با نیروی هوایی، اما نیروی زمینی ایران را هم به جنگ کشید. ما تا آن زمان نیروی زمینی نداشتیم. سوری‌ها و اعراب و افغانی‌ها و داوطلبان بود».

او درباره موضع موسکو در قبال برجام هم توضیح داد که «روس ها فکر نمی‌کردند برجام به نتیجه برسد و در هفته‌های آخر که دیدند برجام دارد به نتیجه می‌رسد شروع کردند به طرح پیشنهادهایی جدید … در این مرحله روسیه و فرانسه پیشنهاد دادند که ایران هر شش ماه یک بار موظف به تمدید مجوز از شورای امنیت برای ادامه توافق هسته ای باشد. یعنی ایران مجبور بود هر شش ماه یک بار با 5 عضو ثابت و 10 عضو غیرثابت شور مذاکره کند تا برجام تمدید شود.»

وزیر امور خارجه ایران مدعی شد که از سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین هم بی‌اطلاع بوده و در شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به « اگر واقعا موشک خورده بگین که ببینیم ما چگونه می‌توانیم آن را علاج کنیم» به او گفته‌اند: « برو برو توییت بزن تکذیب کن.»

ظریف در بخش دیگری از این مصاحبه به حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد اشاره کرد و گفت: « آمریکا زودتر از من خبر حمله به عین‌الاسد را شنید. دو نفر از نیروی قدس 45 دقیقه قبل از حمله به پایگاه عین‌الاسد، پیش نخست‌وزیر عراق رفتند و گفتند که ما به زودی به یک پایگاه آمریکا در عراق شلیک می‌کنیم.»

او در بخش دیگری از اظهارات خود درباره حملات مکرر اسرائیل و منهدم کردن اهداف ایرانی در سوریه گفت: «شما نمی‌توانید بگویید چند نفر در سوریه کشته شده است، کری باید به من خبر بدهد که اسرائیل 200 بار به شما حمله کرده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید