واشینگتن: احترام به حقوق‌بشر انگیزه اصلی به رسمیت شناختن «نسل کشی»ارامنه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

جرالدین گریفیتس، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا، شامگاه یکشنبه 25 آوریل در مصاحبه با تلویزیون العربیه تاکید کرد که به رسمت شناختن «نسل کشی» ارامنه به دست عثمانی، از سوی واشینگتن با انگیزه احترام به حقوق‌بشر انجام گرفت.

گریفیتس در این مصاحبه گفت:«ما بر مسئله به رسمیت شناحتن « نسل کشی» ارامنه تاکید می‌کنیم اما در عین حال به همکاری با ترکیه نیز ادامه می‌دهیم».

او افزود: «جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه اجلاس «اقیانوس اطلس» با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار خواهد کرد».

گفتنی است که جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه به مناسبت سالگرد آغاز کشتار ارامنه به دست امپراتوری عثمانی، این حادثه را به طور رسمی «نسل‌کشی» نامید.

بایدن اولین رئیس جمهوری آمریکاست که «نسل کشی» ارامنه را به رسمیت می‌شناسد.

براساس برخی منابع تاریخی بین سال‌های 1915 تا 1923 میلادی، حدود یک میلیون تا یک و نیم میلیون ارمنی به دست امپراتوری عثمانی کشته شدند.

این درحالی است که ترکیه کشته شدن ارامنه در جنگ جهانی اول را رویداد طبیعی ناشی از جنگ قلمداد می‌کند و وقوع «نسل کشی» منظم یا برنامه ریزی شده را نفی می‌کند.

به غیر از ایالات متحده آمریکا تاکنون بیش از 20 کشور دیگر نیز نسل کشی ارامنه به دست عثمانی را به رسمیت شناختند. نخستین کشوری که «نسل کشی» ارامنه را در سال 1965 به رسمیت شناخت اروگوئه بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید